Artykuł sponsorowany

Jak przebiega budowa więźby dachowej wykonywana przez specjalistów z firmy BS Prace Dekarskie Bolesława Studenckiego?

Jak przebiega budowa więźby dachowej wykonywana przez specjalistów z firmy BS Prace Dekarskie Bolesława Studenckiego?

Dach budynku zapewniać ma jego mieszkańcom i użytkownikom bezpieczeństwo. Nie bez powodu mówi się, że najważniejsze jest to, by mieć dach nad głową. Dlatego pod pokryciem dachowym konieczna jest solidna i trwała konstrukcja, która będzie w stanie spełniać swoją funkcję przez długie lata. Mowa tu oczywiście o więźbie dachowej, której budową zajmują się specjaliści z firmy BS Bolesława Studenckiego z Gorzowa Wielkopolskiego. Sprawdź, jak wygląda proces budowy krok po kroku.

Czym jest więźba dachowa?

Więźbą dachową nazywa się szkielet dachu zbudowany z elementów konstrukcyjnych, takich jak wiązary dachowe (krokwie, jętki, płatwie i kleszcze). Niezbędne są również inne drewniane materiały, na przykład murłaty, łaty, podciągi, słupy czy belki. Powyżej wymienione elementy należą do kategorii drewna budowlanego. Tak mówi specjalista z firmy BS Prace Dekarskie Bolesława Studenckiego:

Więźba dachowa należy do konstrukcji ciesielskich. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego. Przekazywanie sił od obciążeń pomiędzy poszczególnymi elementami więźby odbywa się poprzez złącza ciesielskie.

Warto wspomnieć, że wyróżnia się różne rodzaje więźb dachowych, przy czym dwie podstawowe kategorie, czyli więźba jętkowa i więźba płatwiowo-jętkowa, związane są z rozpiętością dachu.

Przebieg budowy więźby dachowej krok po kroku

Dokładny przebieg montażu więźby dachowej zależny jest od wykorzystywanych materiałów budowlanych. W przypadku więźby tradycyjnej pracę należy rozpocząć, gdy kominy i ściany są już gotowe, a izolacja wyłożona. Wtedy można przejść do montażu murłat mocowanych na kotwach. Następnie przychodzi czas na krokwie i jętki. Jeśli zaś zapadnie decyzja o budowie więźby dachowej prefabrykowanej, po montażu murłat, należy przejść do mocowania wiązara skrajnego. Następnym krokiem jest montaż wiązar na belkach oczepowych lub murłatach i połączenie ich łącznikami ciesielskimi. Potem zostaje tylko montaż wiązarów połówkowych i krokwi kulawki oraz narożnych. Zadanie jest niezwykle skomplikowane i wymaga nie tylko wiedzy oraz odpowiednich materiałów, lecz przede wszystkim doświadczenia. Właśnie tym pochwalić się mogą specjaliści pracujący w firmie BS z Gorzowa Wielkopolskiego. Mają za sobą już mnóstwo udanych realizacji oraz pozytywnych opinii od zadowolonych inwestorów.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Błotna 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz