Artykuł sponsorowany

Jak prowadzić dokumentację związaną z urlopem wypoczynkowym?

Jak prowadzić dokumentację związaną z urlopem wypoczynkowym?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z całą masą obowiązków. Wraz z rozwojem firmy, pojawiają się kolejne zobowiązania. Mowa tu o zatrudnianych pracownikach, którym musimy zapewnić nie tylko odpowiednie warunki pracy oraz wstępne i okresowe szkolenia, ale także zadbanie o ich dokumentację. Niedawno mieliśmy do czynienia ze zmianą przepisów dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Od 1 stycznia 2019 roku każdy pracownik musi posiadać ją prowadzoną indywidualnie, związaną z ,,ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego''. 

Co się zmieniło?

Przed wprowadzeniem zmian, pracodawca miał obowiązek prowadzenia indywidualnych kart ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika. W ich skład wchodziła m.in. praca w poszczególnych dniach, godzinach nadliczbowych, a także urlopy i nieobecności w pracy. Obecnie, po wejściu w życie nowych przepisów, dokumentacja związania z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, musi stanowić oddzielny zbiór dokumentów, zaraz obok ewidencji czasu pracy. Wprowadzono także obowiązek przechowywania dokumentacji związanej zarówno z czasem pracy, jak i urlopem wypoczynkowym, przez 10 lat od końca roku, w którym pracownik zakończył pracę u danego pracodawcy. 

Mimo zmian w prowadzeniu dokumentacji urlopów, sama forma wniosków o urlop wypoczynkowy nie zmieniła się. Procedura, według której taki wniosek jest składany i akceptowany, zwykle określana jest poprzez treść regulaminów wewnętrznych – a więc odpowiada za to pracodawca. 

Co wchodzi w skład dokumentacji związanej z urlopem wypoczynkowym?

Archiwizowane muszą być wszystkie wnioski urlopowe pracowników – nawet te, które nie zostały realnie wykorzystane. Powinny znaleźć się tam również dokumenty związane z przesunięciem terminu urlopu wypoczynkowego czy też odwołanie z niego danego pracownika. Mowa tu jednak tylko o urlopie wypoczynkowym – inne rodzaje urlopów, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy, przechowujemy w części B akt osobowych pracownika. 

Prowadzenie dokumentacji pracowniczej to odpowiedzialne zadanie, dlatego warto powierzyć jego wykonanie profesjonalistom. Specjaliści z Biura Rachunkowego Gabi są na bieżąco ze wszystkimi zmianami przepisów, a przy tym posiadają bogate doświadczenie w branży i specjalistyczną wiedzę. Korzystając z pomocy wykwalifikowanych osób, możemy być spokojni o formalności w naszej firmie.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz