Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo stworzyć gołębnik?

Jak prawidłowo stworzyć gołębnik?

Hodowla gołębi to niezwykła pasja, którą nadal pielęgnują liczne osoby. Decyzja o założeniu własnego gołębnika musi być dokładnie przemyślana i poprzedzona wyborem odpowiedniej rasy. Na tej podstawie można przystąpić do przygotowania miejsca dla ptaków, czyli gołębnika. Najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja wolnostojąca, wyposażona w niezbędne akcesoria.

Konstrukcja gołębnika

Na początek należy pamiętać, że tego rodzaju obiekt ma być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny dla gołębi, które zamierzamy hodować. Może to być gołębnik wolnostojący, który jest najprostszym rozwiązaniem lub znajdować się w przerobionym na potrzeby hodowli pomieszczeniu gospodarczym. Najważniejsza jest jego wentylacja, zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza. W pierwszej z wymienionych opcji mogą temu służyć specjalne kominy, a dodatkowo jeszcze otwory umieszczone kilka centymetrów nad podłogą. Wloty powinny być skierowane w kierunku południowo-wschodnim lub wschodnim w bezpiecznej odległości od drzew tak, aby nie utrudniały startu lotu. Bardzo ważna jest także izolacja całości, także w sytuacji wydzielenia pomieszczenia gospodarczego. Poza odpowiednią wentylacją należy zadbać o to, aby wewnątrz nie pojawiała się wilgoć. Niezbędne są również zabezpieczenia przed atakiem drapieżników oraz konstrukcja ułatwiająca utrzymanie gołębnika w czystości.

Wyposażenie wewnątrz

Odpowiednia przestrzeń do swobodnego bytowania ptaków to podstawa. Jej wielkość jest uzależniona przede wszystkim od typu gołębi, jakich hodowli zdecydujemy się podjąć. Bez względu na to nie może zabraknąć tak podstawowych elementów, jak: regały lęgowe, siodełka, a także karmniki i poidła. Takie akcesoria najlepiej wybierać od sprawdzonych producentów, na przykład firmy M-X z Wolina. Wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych będą nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale również całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia gołębi. Ponadto solidne wykonanie tych przedmiotów zagwarantuje ich długą żywotność, co wypływa za zaoszczędzenie kosztów ponoszonych ze względu na utrzymanie hodowli. Warto również zadbać o miejsce na baseniki kąpielowe, w których ptaki będą mogły zadbać o swoją higienę.

Obrączkowanie gołębi

To istotna czynność, szczególnie w przypadku ptaków rasowych oraz pocztowych. Dzięki nim zwierzę otrzymuje swoją tożsamość i możliwa jest jego identyfikacja w sytuacji, gdy oddali się od gołębnika. W związku z tym obrączki zakładane gołębiom muszą być odporne na zniszczenie. Warunkiem odnalezienie zagubionego osobnika jest także rejestracja hodowli i poszczególnych numerów z obrączek w związku hodowców. Informacje, które są zawarte w unikatowym kodzie to: kraj, numer identyfikacyjny związku, rok zaobrączkowania oraz numer samego gołębia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz