Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo przechowywać domowe przetwory?

Jak prawidłowo przechowywać domowe przetwory?

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach domowe przetwory wracają do łask i są przez nas coraz częściej przygotowywane. To nie tylko bogactwo smaków, ale i witamin. Jeśli chcemy jednak cieszyć się nimi przez całą zimę i wiosnę, aż do czasu przygotowania kolejnych, musimy o nie odpowiednio zadbać. O czym zatem należy pamiętać w trakcie przygotowywania naszych wyrobów? Jak je później przechowywać? 

Jak najlepiej przechowywać przetwory? 

Do przechowywania przetworów najlepiej sprawdzą się szklane słoiki. Od nas zależy, czy skorzystamy ze słoików typu weck, posiadających uszczelkę pozwalającą na szczelne zamknięcie, czy też ze słoików typu twist, które równie dobrze zapewniają hermetyczność. Wybór pojemności zależy od planowanej zawartości, a dobór kształtu czy wzoru ograniczony jest tylko naszą wyobraźnią – w  piotrkowskiej Hucie Szkła Feniks 2 wykonuje się także indywidualne projekty.

Bardzo ważne jest, aby każdy słoik wyparzyć jeszcze przed zapakowaniem do niego naszych wyrobów. Słoiki należy również dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę, czy nie ma widocznych pęknięć, a brzegi nie są wyszczerbione – to pomoże nam ochronić przetwory przed pleśnią. Na sam koniec warto opisać każdy z nich, wskazując co znajduje się w środku i kiedy zostało zapakowane.

Prawidłowe przygotowanie słoików to jeszcze nie wszystko. Równie istotne jest ich przechowywanie – w suchym, ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Najczęściej tę funkcję pełni piwnica, ale nieogrzewana spiżarnia również się do tego nadaje. W przypadku braku takich pomieszczeń, przetwory można umieścić również w kuchennych szafkach, o ile są dobrze wentylowane i nienasłonecznione. Dobrze jest regularnie sprawdzać, czy w którymś ze słoików nie pojawiła się pleśń, czy denka nakrętek są nadal wklęsłe, a gumki weków nadal trzymają się wieczka. Jeśli zareaguje się możliwie szybko w przypadku zepsucia się jednego produktu, można uniknąć jej przeniesienia na inne przetwory.

Termin przydatności do spożycia domowych przetworów

To prawda, że dodanie cukru, soli czy octu znacznie przedłuża trwałość przygotowywanych przez nas smakołyków, jednak to nie znaczy, że zbyt długie ich przechowywanie im nie szkodzi. Czas powoduje przede wszystkim utratę walorów smakowych i wartości zdrowotnych. Tak naprawdę, wyroby są najlepsze w ciągu roku od ich produkcji.

Na koniec bardzo ważna uwaga: jeśli tylko pojawi się pleśń, nie wahaj się wyrzucić danego słoika wraz zawartością. Nawet usunięcie fragmentu, na którym grzyb się znajduje, nie będzie skuteczne, ponieważ toksyczne substancje mogą już znajdować się w całości produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz