Jak prawidłowo mierzyć meble kuchenne?

Jak prawidłowo mierzyć meble kuchenne?

Aby idealnie dopasować meble do swojej kuchni, niezbędne jest precyzyjne zmierzenie dostępnej przestrzeni. Pomiar mebli kuchennych może wydawać się trudnym zadaniem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami można go wykonać samodzielnie. W tym artykule przedstawimy szczegółowe wskazówki dotyczące mierzenia mebli kuchennych i rad, jak uniknąć typowych błędów.

Strony www Strony www

Jak prawidłowo zmierzyć kuchnię? Przygotowanie

Przed rozpoczęciem mierzenia warto zebrać niezbędne narzędzia, takie jak miarka, ołówek, gumka, papier milimetrowy lub zwykłe kartki oraz poziomica. Przydatne mogą być również taśmy malarskie oraz rysownik do zaznaczania punktów pomiarowych na ścianach. Dzięki temu możliwy będzie prawidłowy pomiar kuchni.

Jak prawidłowo zrobić pomiar kuchni? Podstawowe zasady

Mierzenie mebli kuchennych należy zacząć od określenia wysokości, szerokości i głębokości dostępnej przestrzeni. Wysokość mierzy się od podłogi do sufitu (lub dolnej krawędzi listwy przysufitowej), szerokość - od lewej do prawej ściany, a głębokość - od przedniej do tylnej ściany. Pomiary należy wykonać w kilku miejscach, aby uwzględnić ewentualne nierówności.

Podczas mierzenia wysokości mebli kuchennych warto uwzględnić również ewentualne przeszkody, takie jak gniazdka elektryczne, wyłączniki czy grzejniki. Jeśli planujesz montaż szafek wiszących, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu między blatem a dolną krawędzią szafki - zazwyczaj wynosi on około 50 centymetrów.

Jak mierzyć meble kuchenne? Szerokość mebli kuchennych warto zmierzyć w trzech punktach - na wysokości podłogi, na wysokości blatu oraz na wysokości dolnej krawędzi szafek górnych. Takie podejście pozwoli uwzględnić ewentualne nierówności ścian i oszacować, jakie miejsce zajmą poszczególne elementy kuchni.

Głębokość szafek kuchennych należy zmierzyć na całej długości linii, wzdłuż której będą ustawione meble. Pamiętaj również, że często sprzęty AGD mają różną głębokość, dlatego warto dokładnie sprawdzić ich wymiary przed zakupem mebli.

Planując rozmieszczenie sprzętu AGD, warto uwzględnić nie tylko jego wymiary zewnętrzne, ale także odstępy niezbędne do prawidłowej pracy urządzeń. Przykładowo, pomiędzy lodówką a ścianą powinna być przestrzeń o szerokości co najmniej 5 centymetrów, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Jak zmierzyć kuchnię pod projekt?

Korzystając ze sporządzonych wcześniej pomiarów, można stworzyć szkic kuchni, na którym zaznaczysz poszczególne elementy zabudowy oraz planowane rozmieszczenie sprzętu AGD. Warto również zaznaczyć na rysunku miejsce gniazdek elektrycznych, punktów świetlnych oraz wszelkich instalacji grzewczych czy wentylacyjnych.

Posiadając dokładne pomiary oraz szkic kuchni, warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie mebli kuchennych. Stolarze doradzą Ci, jakie rozwiązania sprawdzą się w przestrzeni, a także pomogą dobrać odpowiednie materiały i konstrukcje mebli.

Jaki jest ostatni etap pomiaru kuchni?

Chcesz wykonać pomiar kuchni? Wymiary mebli kuchennych są różne.

W ostatnim etapie pomiaru kuchni zalecane jest skonsultowanie się z fachowcem, który sprawdzi poprawność pomiarów oraz pomoże w zaplanowaniu optymalnego rozmieszczenia mebli i sprzętu AGD. Dzięki niemu będzie można ustalić układ kuchni.

Profesjonalista może również doradzić w kwestii materiałów wykończeniowych, oświetlenia czy sposobu montażu mebli. Współpraca z doświadczonym projektantem lub stolarzem pozwoli uniknąć błędów, które mogą prowadzić do przyszłych problemów oraz dodatkowych kosztów.

Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Podstawą każdej kuchni są szafki podblatowe. To właśnie one stanowią fundament dla blatu roboczego oraz miejsce przechowywania naczyń, garnków czy sprzętu AGD. Standardowa wysokość szafek podblatowych wynosi 82 cm, natomiast szerokość może różnić się w zależności od potrzeb użytkownika. Najczęściej spotykane szerokości to 40, 50, 60, 80 i 100 cm. Głębokość szafek podblatowych wynosi zazwyczaj około 58 cm.

Jednak warto pamiętać, że dla komfortu użytkowania warto dostosować te wymiary do własnych potrzeb. Przykładowo, osoby o dużym wzroście mogą zdecydować się na nieco wyższe szafki, co pozwoli na uniknięcie schylania się podczas pracy w kuchni.

Szafki górne pozwalają na wygodne przechowywanie przedmiotów, które chcesz mieć pod ręką, takich jak talerze, kubki czy szklanki. Standardowa wysokość tego rodzaju szafek to 72 cm, ale na rynku dostępne są także meble o wysokości 90 cm. Szerokość szafek kuchennych górnych zazwyczaj jest identyczna jak w przypadku szafek podblatowych, czyli od 40 do 100 cm. Głębokość szafek górnych wynosi około 30 cm.

Zwróć uwagę na odpowiednią odległość między szafkami kuchennymi górnymi a blatem roboczym – powinna ona wynosić co najmniej 50 cm, aby zapewnić komfort pracy oraz miejsce na wszelkie urządzenia i sprzęty kuchenne. Wysokość blatu kuchennego jest równie ważna.

Sprawdź też: jakie meble kuchenne są modne i nowoczesne?

Szafki narożne pozwalają na wykorzystanie przestrzeni kuchennej w sposób optymalny, zwłaszcza gdy kuchnia ma niestandardowy kształt bądź wymaga oszczędności miejsca. Standardowe wymiary szafek narożnych to 90 x 90 cm dla wersji podblatowych oraz 60 x 60 cm dla modeli górnych. W przypadku szafek narożnych warto również zastanowić się nad specjalnymi systemami przechowywania, takimi jak półki obrotowe czy szuflady narożne, które ułatwią dostęp do wnętrza szafki. Poza tym istotny jest pomiar ścian kuchni.

Wszystkie meble kuchenne

Oprócz instalacji wodno-gazowych czy wentylacji kuchennej, warto postawić na elementy wystające i umeblowanie. Na zestaw mebli kuchennych składają się:

  • szafki wiszące,

  • półki otwarte,

  • kredens,

  • stół,

  • krzesła.

Meble kuchenne dostępne w sklepach lub do wykonania u stolarza powinny być funkcjonalne i praktyczne. Składają się na nie również blaty kuchenne, drzwi kuchenne czy szerokość okien. Warto sprawdzić np. kierunek otwierania okien oraz wymiary pomieszczenia.

Podsumowując, precyzyjne zmierzenie mebli kuchennych jest kluczowe dla dopasowania ich do dostępnej przestrzeni. Warto również pamiętać o konsultacji z ekspertami, którzy pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań oraz dostosowaniu mebli do potrzeb i oczekiwań.

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz