Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dobrać ortezę?

Jak prawidłowo dobrać ortezę?

Ortezy najczęściej widujemy u sportowców, którzy ze względu na intensywne treningi i wysiłek fizyczny są narażeni na kontuzje w największym stopniu. Jednak jest to rozwiązanie przeznaczone dla każdego, kto doznał urazu wskutek wypadku, czy też podczas wykonywania innych czynności. Głównym zadaniem ortezy jest zapewnienie stabilizacji, ale żeby tak było, musi być ona odpowiednio dopasowana. Co należy wziąć pod uwagę, aby odpowiednio wybrać ortezę?

Orteza a typ i stopień urazu

Orteza dzięki temu, że stabilizuje uszkodzone miejsce, nie tylko zapobiega pogłębianiu się urazu, ale też wspomaga jego rehabilitację. Kluczowym aspektem, który bezpośrednio wpływa na jej wybór, jest oczywiście rodzaj urazu. Ze względu na to, że kolano jest jedną z bardziej skomplikowanych części ciała, a jednocześnie przyjmuje na siebie znaczne obciążenia podczas wielu czynności, to właśnie ono najczęściej ulega kontuzjom, które wymagają zastosowania ortezy. Równie często stosowana jest orteza na nadgarstek, łokieć, bark, lub w kształcie buta na kostkę. Inną ważną kwestią jest stopień urazu, a więc czy chodzi o zwichnięcie, skręcenie czy złamanie; czy orteza ma spełniać funkcję profilaktyczną, czy służyć rehabilitacji po urazie lub operacji i w końcu, przez jak długi okres czasu ma być stosowana. To wszystko powinno zostać skonsultowane w pierwszej kolejności z lekarzem, natomiast później, gdy już odwiedzimy specjalistyczne miejsca takie jak Zakład Usług Ortopedycznych w Koninie doświadczeni pracownicy pomogą nam wybrać właściwą ortezę.

Rozmiar i rodzaj ortezy

Jeśli chodzi o rozmiar, tutaj istotne znaczenie ma wzrost, a także waga osoby, ponieważ stabilizator nie może być ani za mały, ani za duży. Inaczej orteza nie zapewni wystarczającej ochrony i unieruchomienia uszkodzonemu miejscu. W przypadku osób wysokich lub o większej masie ciała, stabilizatory powinny być odpowiednio wzmocnione. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę ortez elastycznych, półelastycznych i sztywnych. Natomiast wybór konkretnego rodzaju zależy od czynników wymienionych wcześniej. Ważne jest, aby wykonać stosowne próby użytkowania stabilizatora zgodnie z jego przeznaczeniem, a więc np. dla ortezy stawu kolanowego – chodząc po schodach lub jeżdżąc na rowerze.

Czym grozi nieprawidłowo dobrana orteza?

Źle dobrana orteza wiąże się nie tylko z brakiem komfortu użytkowania, ale przede wszystkim z ryzykiem pogłębienia urazu. Jeśli będzie zbyt luźna z oczywistych powodów nie spełni swojego głównego zadania - czyli unieruchomienia i stabilizacji stawu. Z kolei zbyt ciasna może doprowadzić do niegroźnych otarć, ale też uciążliwych obrzęków lub zagrażającego zdrowiu niedokrwienia i zapalenia żył.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz