Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dobrać instalację alarmową dla domu?

Jak prawidłowo dobrać instalację alarmową dla domu?

Bezpieczeństwo to jeden z istotnych czynników, które uwzględniamy podczas aranżacji naszego domu czy mieszkania. Obejmuje ono przy tym nie tylko konstrukcję czy wyposażenie budynku, ale również rozwiązania takie jak system alarmowy, który ma za zadanie chronić go przed włamaniem i kradzieżą. Jego skuteczność jednak zależy od tego, czy zostanie on dopasowany do naszych potrzeb.

Projekt instalacji alarmowej

Bez tego montaż poszczególnych urządzeń składających się na system alarmowy będzie niemożliwy. Planowanie przebiegu instalacji nie jest jednak wykonalne bez oceny poziomu zagrożenia, na który wpływ mają między innymi lokalizacja, kształt budynku, liczba drzwi oraz okien, zagospodarowanie działki. Najczęściej skupiamy się na zabezpieczeniu wnętrza domu lub mieszkania, ale warto zwrócić uwagę na otoczenie, w tym elementy takie jak brama i ogrodzenie. Równie ważny co odpowiedni projekt, jest prawidłowy montaż urządzeń alarmowych. Powinniśmy powierzyć go zatem firmie, która tak jak Uet Instalacje Elektryczne, specjalizuje się w tego typu usługach.

Na formę systemu wpływają ponadto użyte w nim rozwiązania techniczne. Centrala alarmowa odpowiada za odbieranie oraz przetwarzanie sygnałów wysyłanych przez czujniki. To ona uruchamia alarm, a także powiadamia właściwe służby, gdy coś się dzieje. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń, co pozwala dobrać model odpowiedni do naszych potrzeb. Poleca się te z dużą liczbą wejść i wyjść, ponieważ dają one możliwość rozbudowy systemu ochrony w przyszłości. Centrala powinna znaleźć się w miejscu trudno dostępnym dla intruza. Obsługa instalacji odbywa się natomiast za pomocą rozmaitych urządzeń sterujących – manipulatorów, pilotów, oprogramowania komputerowego czy aplikacji mobilnej.

Elementy systemu alarmowego

Jak już wspomnieliśmy wyżej, uruchomienie alarmu następuje w momencie odebrania przez centralę sygnału o nietypowym zdarzeniu. Ten nadawany jest przez czujnik, którego zadanie polega na wykrywaniu nieprawidłowości. W instalacji alarmowej możemy wykorzystać różne rodzaje, do najczęściej stosowanych należą bariery mikrofalowe i podczerwieni. Wysyłają one wiązki promieniowania, a ich przecięcie powoduje uruchomienie alarmu. Sprawdzają się przede wszystkim na zewnątrz domu: na ogrodzeniu, przy bramie garażowej, a także oknach i drzwiach. Do ochrony dwóch ostatnich służą również mechanizmy kontaktronowe uruchamiane w momencie otwarcia skrzydła. Popularnością cieszą się ponadto czujniki zbicia szkła.

System alarmowy w mieszkaniu najczęściej opiera się jednak na działaniu czujników ruchu. Wykrywają one obecność człowieka za pomocą mikrofal lub podczerwieni albo obu tych typów promieniowania jednocześnie. Warto przy tym zauważyć, że urządzenia dualne charakteryzują się większą precyzją, ponieważ w ich przypadku wyeliminowano ryzyko fałszywych alarmów. Wysłanie sygnału do centrali spowodować mogą bowiem także zwierzęta – jeśli je posiadamy, powinniśmy zdecydować się na czujniki ignorujące małe obiekty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz