Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dbać o drewniany parkiet?

Jak prawidłowo dbać o drewniany parkiet?

Kiedyś wykańczanie podłóg za pomocą drewnianych desek było tylko uznawane w domach elit. Epoka socrealizmu rzuciła cień na parkiety, które znajdowały się niemal w każdym możliwym pomieszczeniu. Obecnie jednak ten rodzaj posadzki znów jest doceniany i nadaje przytulności wnętrzu. Aby cieszyć się jego pięknym wyglądem, należy stosować odpowiednią pielęgnację oraz konserwację desek.

Najczęstsze uszkodzenia

Nawet najlepsza pielęgnacja drewnianej podłogi nie zapobiegnie zniszczeniom na skutek zużycia się materiałów i ich eksploatacji. Jednym z nich są wszelkie zarysowania, które powstają w przedpokoju, miejscu przesuwania sprzętów i krzeseł. Ma to wpływ na intensywniejsze użytkowanie podłoża w wymienionych lokalizacjach niż w pozostałej części pomieszczenia. Deski są poddawane w nich większemu naciskowi oraz tarciu. Takim rodzajem uszkodzeń są także wgniecenia lub niewielkie ubytki.

Odbarwienia, jak również powiększone szczeliny pomiędzy deskami mogą z kolei wynikać ze złego doboru środków czyszczących lub używania zbyt dużej ilości wody do czyszczenia. Przyczyną zmiany w kolorze desek równie często jest także kontakt z żywnością. Zalanie podłogi skutkuje w skrajnych przypadkach pleśnieniem drewna oraz spęcznieniem desek.

Właściwa konserwacja

Przede wszystkim do czyszczenia wszelkich zabrudzeń można wykorzystywać tylko specjalne detergenty dedykowane drewnianym posadzkom. Bardzo często zawierają one dodatkowe substancje, które pielęgnują drewno. Należy także unikać jego kontaktu ze zbyt mokrymi mopami lub ścierkami. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się długo ładnym i nieskazitelnym wyglądem podłogi. Warto także pamiętać o regularnej impregnacji za pomocą lakieru, wosku lub oleju. Takie produkty można zakupić między innymi w sklepie MTN Parkiety, prowadzącym sprzedaż zarówno stacjonarnie w Legnicy, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Pomagają one uodpornić podłoże na wilgoć.

Naprawa zniszczeń

W zależności od rozmiaru uszkodzeń można je usunąć samodzielnie lub zdając się na specjalistów w dziedzinie renowacji i naprawy parkietów. Skrzypienie posadzki na więcej niż jednym fragmencie będzie wymagało zerwania klepek i położenia ich od nowa. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy większość desek odklei się od podłoża. Duże zużycie drewna – liczne odbarwienia, głębokie zarysowania oraz ubytki wymagają zazwyczaj czynności cyklinowania parkietu, która polega na maszynowym zdarciu jego wierzchniej warstwy. Składa się z ono ze wstępnego szlifowania papierami ściernymi o dużej gradacji oraz polerowania za pomocą siatek ściernych. Ewentualne szczeliny są wypełniane za pomocą mieszanki pyłu pochodzącego ze szlifowania oraz płynów na bazie żywicy. Na sam koniec następuje lakierowanie powierzchni. Jest to proces kilkustopniowy. Przy wykorzystaniu wałka nanoszony jest najpierw lakier podkładowy, a następnie dopiero nawierzchniowy. Z takich usług składa się kompleksowa renowacja parkietu drewnianego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz