Artykuł sponsorowany

Jak powstaje ekogroszek

Jak powstaje ekogroszek

Ekogroszek powstaje w wyniku specyficznej obróbki węgla. Jednak z uwagi na sposób selekcji oraz tej obróbki podczas jego spalania wydzielają się znacznie mniejsze ilości tlenków siarki niż podczas spalania innych form węgla. To niejedyna sprzyjająca środowisku właściwość ekogroszku – i stąd właśnie przedrostek „eko” w jego nazwie. Skąd się bierze to paliwo i jakie są inne jego cechy charakterystyczne?

Wstępna selekcja jakościowa

Węgiel, kamienny lub brunatny, w produkcji ekogroszku zostaje pokruszony i przesiany przez sito. Wybrane w tym celu jego fragmenty już na samym początku cechuje odpowiedni rozmiar i spora kaloryczność, przekraczająca 24 MJ/kg. Węgiel przeznaczony na ekogroszek charakteryzuje również niska zawartość siarki, wody i substancji niepalnych, a także niska spiekalność. – Ostatecznie występowanie siarki w gotowym produkcie nie przekracza 0,6 proc. jego masy, dlatego też właśnie podczas spalania nie emituje on dużych ilości szkodliwych tlenków tego pierwiastka – mówi ekspert z firmy Multi Węgiel.

Dlaczego „eko”

Po przesianiu przez sito wyselekcjonowane kawałki węgla się płucze, co eliminuje obecność miału węglowego. Kawałki te, zwane ziarnami, osiągają rozmiary od 5 do 25 mm, co z kolei pozwala na zastosowanie automatycznych dozowników węgla. Produkcja energii cieplnej w wyposażonych w nie kotłach retortowych wywołuje niższą emisję tlenku węgla, dioksyn, furanów, pyłów i węglowodorów aromatycznych niż w przypadku ładowanych ręcznie kotłów rusztowych.

Spalanie ekogroszku nie tylko wiąże się z niższym niż przewidziane rozmaitymi normami wydzielaniem szkodliwych substancji i dymu, ale też po zakończeniu całego procesu pozostaje stosunkowo niewiele popiołu (ok. 10 proc. masy początkowej). Wysoka wartość opałowa przekłada się z kolei na mniejsze zużycie ilościowe samego paliwa.

Uwaga na podróbki

Wszystkie te ekologiczne – i ekonomiczne – zalety cechują jednak tylko ekogroszek o wysokiej jakości. Tymczasem nietrudno jest natknąć się na jego podróbki, wytworzone z mającego niewielką wartość miału węglowego oraz lepiszcza. Nie mają one tak dobrych parametrów grzewczych ani emisyjnych. Warto więc pozyskiwać ekogroszek od sprawdzonych producentów, mogących się chociażby pochwalić odpowiednim zaświadczeniem z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, który prowadzi certyfikację tego paliwa stałego.

Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz