Artykuł sponsorowany

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Opakowania z tworzyw sztucznych wykorzystuje się w wielu branżach. Wśród nich należy wymienić branżę chemiczną, farmaceutyczną czy spożywczą. Ze względu na powszechność występowania produktów wykonanych w całości lub w części z tworzyw sztucznych warto byłoby się zapoznać z metodami wytwarzania opakowań oraz jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Opakowanie z tworzywa – z jakich materiałów powstaje?

Opakowania z tworzywa sztucznego - takie jak chociażby butelki lub kanistry - wytwarza się przede wszystkim z poliolefinu. Wymienić należy takie polimery jak: HDPE (polietylen wysokiej gęstości), MDPE (polietylen średniej gęstości), LDPE (polietylen niskiej gęstości) oraz PP (polipropylen). Odpowiadają one za ok. 90% światowej produkcji tworzyw polimerowych. Wpływają na to przede wszystkim zalety wymienionej grupy materiałów, jakimi są: niska cena surowca, łatwość przetwarzania, zadowalające właściwości mechaniczne oraz dobre właściwości użytkowe oraz prosty recykling umożliwiający pełną recyrkulację całości odpadów poprodukcyjnych oraz zużytych opakowań.

Metoda wytwarzania

Opakowania z tworzyw sztucznych można formować za pośrednictwem metod przetwórstwa tj.: wtryskiwanie tworzyw polimerowych (pudełka, tacki, skrzynki oraz obudowy o dobrych właściwościach użytkowych), termoformowanie tworzyw polimerowych (jednorazowe pudełka, tacki oraz obudowy przy niskiej cenie końcowej produktu) lub wytłaczanie z rozdmuchiwaniem w formie (butelki, kanistry, beczki i inne pakowanie cienkościenne o skomplikowanym kształcie).
Do produkcji kanistrów i butelek wykorzystuje się przede wszystkim metodę wytłaczania z rozdmuchiwaniem w formie. Dzieje się tak ze względu na zalety opisywanej metody przetwórstwa – mianowicie niższy koszt maszyn i narzędzi, łatwość formowania opakowania metodą rozdmuchu oraz możliwość uzyskania skomplikowanych, cienkościennych kształtów produktu przy zachowaniu niskiej masy oraz atrakcyjnej ceny.
Proces formowania opakowania rozpoczyna się od pobrania z leja zasypowego tworzywa (w postaci granulatu lub odpadu produkcyjnego poddanego recyklingowi) przez układ uplastyczniający. Tworzywo przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi strefami układu uplastyczniającego ulega uplastycznieniu (stopieniu), homogenizacji (równomiernemu wymieszaniu ze składnikami tj.: wypełniacz czy barwnik), sprężeniu oraz odgazowaniu. Uplastyczniony surowiec przetłaczany jest przez narzędzie przetwórcze – głowicę wytłaczarską – którą opuszcza w postaci wytłoczyny (rękawa). Po osiągnięciu wymaganej długości wytłoczyna jest umieszczana w formie rozdmuchowej, oddzielana od głowicy i ulega formowaniu pod wpływem sprężonego powietrza. Po wystygnięciu butelka lub kanister jest usuwana z formy, gdzie oddziela się produkt od odpadu.
Oczywiście przy poszukiwaniu producentów opakowań z tworzyw sztucznych warto nawiązać współpracę ze specjalistami, takimi jak firma Z.P.H.U. Wojciech Barański. Przedsiębiorstwo to korzysta z nowoczesnych technologii, dzięki czemu może spełnić wszelkie rygory oraz zapewnić każdemu klientowi odpowiednią jakość. Dzięki tej firmie powstają potem opakowania, które wykorzystuje się między innymi w branży gospodarczej, motoryzacyjnej, budowlanej, spożywczej, rolnej oraz ochrony roślin i farmaceutycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz