Artykuł sponsorowany

Jak postępować w przypadku awarii chłodnicy w samochodzie?

Jak postępować w przypadku awarii chłodnicy w samochodzie?

Wszystkie elementy w konstrukcji samochodu są ze sobą ściśle powiązane, dlatego awaria jednego wpływa na uszkodzenia innych komponentów. Podobnie jest w przypadku chłodnicy, której usterka może powodować przegrzanie się silnika. W związku z tym kierowca nie powinien bagatelizować ostrzeżeń, które wyświetlają się na panelu kontrolnym. Każdy niepokojący objaw najlepiej skonsultować z doświadczonym mechanikiem.

Rola chłodnicy w samochodzie

Ta część stanowi podstawowy element całego układu chłodzenia. Jest zbudowana z ciągu pozwijanych rurek, pokrytych blaszkami. Taka konstrukcja pozwala jej na wymianę ciepła w celu ochłodzenia pracującego silnika. Ponadto utrzymuje również właściwą temperaturę przypływającego przez nią płynu – glikolu monoetylowego, tak aby nie dopuścić do jego wrzenia. Chłodnicę umiejscawia się w przodzie auta, dzięki czemu podczas jazdy cały czas dostaje się do niej świeże powietrze, które pobiera temperaturę z płynu chłodniczego i w ten sposób dochodzi do jego ochłodzenia. W czasie postoju z włączonym silnikiem przepływ wymuszany jest za pomocą wentylatora. W związku z tym sprawność chłodnicy przekłada się bezpośrednio na stabilne oraz optymalne działanie napędu auta.

Objawy uszkodzenia chłodnicy

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla kierowcy jest informacja o podwyższonej temperaturze silnika. W takiej sytuacji na panelu kontrolnym zauważymy zaświeconą kontrolkę. Groźniejszy symptom to z kolei wydobywający się spod maski dym, co może wskazywać na zagotowanie się płynu chłodniczego. Niepokojącym objawem dla użytkowania pojazdu powinien być również wyciek medium roboczego z chłodnicy. Można go oczywiście uzupełnić, aczkolwiek warto znaleźć przyczynę takiego stanu, czym zajmą się na przykład mechanicy z serwisu chłodnic Plastik-Service w Zielonej Górze. Nie powinno się bagatelizować żadnego z wymienionych sygnałów, gdyż może to doprowadzić do bardzo kosztownych uszkodzeń. W takich sytuacjach najlepiej jak najszybciej zjechać na pobocze, otworzyć maskę i wezwać pomoc drogową.

Usuwanie powstałych uszkodzeń

Chłodnica jest tak istotnym elementem układu chłodzenia, że lepiej jej naprawę powierzyć specjalistom. Próba samodzielnej regeneracji może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych już uszkodzeń. W profesjonalnym serwisie pracownicy rozpoczną od szczegółowych oględzin, które pomogą w trafnym zdiagnozowaniu przyczyny awarii. Może być ona również spowodowana zużyciem się pewnych jej części ze względu na wiek pojazdu. W każdym z przypadków konieczny jest demontaż chłodnicy w celu jej dokładnego obejrzenia i ewentualnej regeneracji. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub opłacalne. W przypadku starszych aut bardzo często koszty wymiany na nową będą zdecydowanie bardziej opłacalne, aniżeli naprawa. Dobry serwisant zawsze podpowie kierowcy, jakie rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz