Artykuł sponsorowany

Jak postępować po śmierci bliskiej osoby?

Jak postępować po śmierci bliskiej osoby?

Śmierć członka rodziny to ogromna tragedia i nigdy nie jesteśmy w stanie odpowiednio się na nią przygotować. I choć w takiej sytuacji każdy chciałby w ciszy i spokoju oddać się żałobie, konieczne będzie załatwienie wielu formalności związanych z rejestracją zgonu, a także organizacją pochówku. O jakich czynnościach musisz pamiętać, organizując pogrzeb? 

Przygotowanie do pogrzebu 

Przygotowaniem do pogrzebu możemy nazwać tak naprawdę całe postępowanie, od momentu zgonu bliskiej osoby, gdyż sama ceremonia nie mogłaby się bez niego odbyć. Wszystkie formalności należy załatwiać w określonej kolejności:

  1. Wezwanie lekarza, który potwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu.
  2. Wykonanie telefonu do zakładu pogrzebowego, który przetransportuje ciało zmarłego do kostnicy. Warto mieć pod ręką kontakt do jednego z lepszych zakładów, na przykład Zakład Pogrzebowy OMEGA w miejscowości Kozy. 
  3. Dostarczenie do zakładu pogrzebowego: karty zgonu, dowodu osobistego, NIP, legitymację ZUS oraz w niektórych sytuacjach zaświadczenie z zakładu pracy, ostatni odcinek renty lub emerytury. 
  4. Dostarczenie do Urzędu Stanu Cywilnego dowodu osobistego oraz karty zgonu. Na podstawie tych dokumentów zostanie wystawiony akt zgonu. 
  5. Ustalenie w zakładzie pogrzebowym oraz wybranej parafii szczegółów dotyczących pochówku.
  6. Po ceremonii pogrzebowej jest przygotowany akt w księdze zmarłych.
  7. Stypa – decyzja co do jej organizacji jest indywidualna i zależy od zwyczajów najbliższej rodziny. 

Koszty pogrzebu nigdy nie są stałe i warunkują je indywidualne cenniki zakładów pogrzebowych. Bliscy zmarłego mogą wybierać spośród wielu trumien i innych akcesoriów, które mają zróżnicowane ceny. Opłaty wnoszone na rzecz Kościoła również są zmienne, zwykle dostosowane do sytuacji finansowej rodziny. 

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy? 

Nie ma żadnych wątpliwości, że pogrzeb wiąże się z ogromnym wydatkiem. Wszyscy chcą godnie pożegnać swoich bliskich i w uroczysty sposób upamiętnić ich śmierć. Pomocny w tej sytuacji okazuje się zasiłek pogrzebowy, lecz żeby go uzyskać, konieczne jest złożenie kilku ważnych dokumentów:

  • wniosek o zasiłek;
  • skrócony odpis aktu zgonu, 
  • oryginały dokumentów potwierdzających koszty poniesione na rzecz czynności pogrzebowych;
  • dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo ze zmarłą osobą;
  • zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci. 

Należy pamiętać, że zasiłek pogrzebowy nie przysługuje rodzinie wszystkich zmarłych. Jeśli nie masz pewności, czy możesz złożyć wniosek, warto przedstawić sytuację przedstawicielowi ZUS i spytać o ewentualne uprawnienia. Wysokość zasiłku to 4000 PLN, a kwota ta zwykle wystarcza na pokrycie większej części kosztów związanych z pogrzebem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz