Artykuł sponsorowany

Jak poradzić sobie z brakiem dostępu do bieżącej wody?

Jak poradzić sobie z brakiem dostępu do bieżącej wody?

Woda jest bardzo potrzebna w każdym domu. Mamy do niej łatwy dostęp, znajduje się po prostu w każdym kranie. Mało kto zastanawia się jednak skąd się tam wzięła. Zdarza się jednak sytuacja, w której dom jednorodzinny nie ma dostępu do przyłącza wodno - kanalizacyjnego. Zdarza się, że punktem, z którego można czerpać wodę jest studnia albo naturalny zbiornik. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą zestawy hydroforowe lub pompa głębinowa.

Jak działają zestawy hydroforowe?

Dobrym rozwiązaniem w miejscu, gdzie nie ma połączenia z siecią wodociągową są zestawy hydroforowe. Ich zadaniem jest dostarczanie wody ze studni, a także podtrzymywanie stałego ciśnienia w instalacji wodnej budynku.

Zestaw hydroforowy składa się z pompy zintegrowanej, zbiornika przeponowego, manometru, rur, wyłącznika ciśnieniowego i przewodów. Pompa hydroforowa może podnieść słup wody maksymalnie z głębokości 8 m. Urządzenie jest dosyć hałaśliwe, więc przeważnie montuje się je w piwnicy.

Gdy ciśnienie w zbiorniku opada do granicy, która została wcześniej ustalona, pompa włącza się i dopompowuje brakującą ilość wody w zbiorniku. W tym momencie pompa przestaje pracować. Po odkręceniu kranu, ciśnienie znajdujące się w instalacji spada, więc pompa się uruchamia. 

Częstotliwość włączania się pompy zależy od wielkości zbiornika ciśnieniowego – im większy zbiornik, tym rzadziej pompa będzie pracowała, zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze, różnice ciśnieniowe nie będą praktycznie odczuwalne. Bardzo ważne przy montażu zestawu hydroforowego jest zastosowanie filtra wstępnego. Jego funkcją jest zatrzymanie drobin piasku, które zostały wessane ze studni, a także ochrona wirnika pompy przed zniszczeniem.

Należy pamiętać, że prawidłowy dobór urządzeń oraz ich instalacja to decydujące kwestie w późniejszej ich pracy. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy Hydmet sp.j. z siedzibą w Nowym Targu. 

Pompa głębinowa – zastosowanie

Do zadań pompy głębinowej należy pompowanie wody z dużych głębokości. Poniżej poziomu 8 m zestawy hydroforowe i pompy ogrodowe nie mogą pobierać wody. Budowa pompy głębinowej pozwala jej na działania w wodzie. Pompa doprowadza do zmniejszenia poziomu wód gruntowych. Jej celem jest również wspomaganie systemów wodociągowych i instalacji nawadniających.

Aby wybrać dobrą pompę głębinową należy skupić się na jakości materiałów odpornych na nieustanną pracę w niekorzystnych warunkach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest silnik, który ma szczególne znaczenie w każdym urządzeniu. Ważne, aby był przystosowany do wieloletniej pracy. Dobór pompy wymaga uwzględnienia warunków gruntowo - wodnych działki. Jej wielkość musi pasować do średnicy studni, w której będzie się znajdowała. Kluczowy jest jej prawidłowy montaż do instalacji wodnej i elektrycznej.

Do zalet pompy głębinowej należy niski koszt i oraz trwałość. By mogła służyć przez lata, warto zadbać o zabezpieczenie przewodu elektrycznego – nie może być przeciążony. W celu uniknięcia awarii, warto przytwierdzić go do rury tłoczonej. W tej czynności mogą pomóc plastikowe obejmy. Ich zadaniem jest redukcja naprężenia wpływającego na rozciąganie przewodu narażonego na ciężar pompy.

Opracowanie:
Nowy Targ, Suskiego 8
tel. 18 264 92 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz