Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie przeprowadzić wykopy fundamentowe? - firma Krusz-Dziuba Micha Dziuba

Jak poprawnie przeprowadzić wykopy fundamentowe? - firma Krusz-Dziuba Micha Dziuba

Okres zimowy to czas, w którym z reguły nie prowadzi się prac budowlanych. To jednak odpowiedni moment, by takowe zaplanować i ustalić terminy robót z przedsiębiorstwami, z których usług będziemy korzystać. Prace ziemne związane z budową domu najlepiej jest zaplanować na okres między kwietniem a październikiem. Warto w naszych planach uwzględnić też użycie maszyn budowlanych takich jak koparka.

Przygotowanie do wykopów fundamentowych

W planowaniu budowy domu terminy poszczególnych prac mają ogromne znaczenie. Wykopy fundamentowe powinny być wykonywane między kwietniem a październikiem, ponieważ w pustych, pozostawionych na zimę grunt może ulec rozluźnieniu. Wszelkie prace ziemne na placu budowy muszą być poprzedzone wytyczeniem obrysu budynku przez geodetę, dzięki czemu jego usytuowanie będzie zgadzało się z ustaleniami projektu. Wyznaczone zostają zewnętrzne krawędzie lub osie ścian – wzdłuż nich prowadzone będą wykopy. Pamiętajmy, że wytyczenie budynku musi zostać wpisane do dziennika budowy. Wykopy fundamentowe, czyli pierwszy etap prac budowlanych, możemy przeprowadzić ręcznie lub zaangażować tu firmę, która tak jak Krusz-Dziuba Micha Dziuba oferuje usługi koparką i minikoparką. Wykopy mechaniczne, przy pomocy maszyn budowlanych, niosą ze sobą wiele korzyści, między innymi krótki czas trwania prac ziemnych, precyzję wykonania oraz naszą własną wygodę. Obecności koparki czy minikoparki towarzyszyć powinny usługi wywrotką, która posłuży do sprawnego wywożenia ziemi z wykopu. Ciężki sprzęt to także duże ułatwienie w przypadku znalezionych dużych kamieni i innych podobnych przeszkód. Usługi koparko-ładowarką będą też ogromnym ułatwieniem, kiedy będziemy wykonywać wykopy pod przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe czy instalacje elektryczne.

Poprawnie wykonane wykopy fundamentowe

Wykopy pod fundamenty mogą być wąskoprzestrzenne lub szerokoprzestrzenne, a wyprofilowanie skarp zależy od rodzaju gruntu oraz głębokości wykopu. Decyzję w tym zakresie powinien podjąć geotechnik, warto jednak wiedzieć, że wykopy szerokoprzestrzenne stosuje się na gruntach niespoistych, natomiast wąskoprzestrzenne – na spoistych. Na gruntach niespoistych, przed położeniem ławy fundamentowej powinien zostać ułożony chudy beton, który jest rzadki i wiąże się z gruntem. W takim przypadku też wykopy muszą być pogłębione o około 10 centymetrów. Głębokość wykopu zależeć będzie też od tego, jak głęboko posadowiony będzie budynek – czasem dno wykopu sięga dolnej, czasem górnej krawędzi ław fundamentowych. W przypadku pierwszego rozwiązania powierzchnia wykopu będzie większa, a deskowanie wybudowane zostanie na dnie. Częściej jednak stosuje się drugi sposób, czyli wykop do górnej krawędzi ław, gdzie głębiej wykopuje się tylko rowy pod ławy. Fundamenty można niekiedy wykonać bez deskowania. W takiej sytuacji mamy do czynienia z konstrukcją, w której nie rozróżnia się ław i ścian fundamentowych. Wykop musi być wówczas węższy i idealnie równy.

Firma Krusz-Dziuba znajduje się w miejscowości Wysoka w województwie wielkopolskim. Od 2018 roku świadczy usługi z zakresu m.in. prac ziemnych. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz