Artykuł sponsorowany

Jak pogrzeb świecki organizuje Zakład Usług Pogrzebowych Janczak i Synowie?

Jak pogrzeb świecki organizuje Zakład Usług Pogrzebowych Janczak i Synowie?

Świecki pogrzeb różni się pod kilkoma względami od bardziej znanego w Polsce katolickiego obrzędu pochówku zmarłych i wymaga innego przygotowania. Wiele osób wybiera ten rodzaj pochówku w kraju i za granicą. Organizacją takiej uroczystości zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych Janczak i Synowie z Żelazkowa. O co trzeba zadbać podczas tego świeckiego wydarzenia i jak przebiega ta ceremonia pożegnania?

Co to jest pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki to ceremonia pogrzebowa pozbawiona rytualnego i religijnego symbolu. Ksiądz nie bierze w niej udziału, nie ma mszy świętej, nie ma wspólnej modlitwy. Rolę księdza, który niejako prowadzi tradycyjne pogrzeby, w tym przypadku przejmuje mistrz ceremonii. W Polsce ten rodzaj pogrzebu nie jest popularny. Wynika to głównie z faktu, że dominującą religią jest katolicyzm. O pogrzebach świeckich decydują krewni ateisty, agnostyka lub osoby niepraktykującej. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zmarły nie dokona odpowiedniego zapisu w swoim testamencie, to o charakterze pogrzebu decydują rodzina i bliscy zmarłego. Przygotowaniem pogrzebu świeckiego zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych Janczak i Synowie z Żelazkowa.

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Przeprowadzenie świeckiego pochówku zależy od kreatywności mistrza ceremonii. Chociaż zakłada się pewien scenariusz odgórny, możliwe są modyfikacje. Podczas pogrzebu świeckiego można skorzystać z cmentarza i udać się nad grób. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest przemówienie laudacyjne. Mistrz ceremonii spędza najwięcej czasu na jej przygotowaniu. Im bardziej szczera rozmowa z rodziną, tym piękniejszy będzie efekt końcowy przemówienia. Świecki pogrzeb pozwala na dodatkowe elementy. Najważniejsza jest oprawa muzyczna, która ma miejsce zaraz po przemówieniu. Przed złożeniem trumny lub urny do grobu następuje ostateczne pożegnanie. Zamiast krzyża umieszczony jest pal świecki. Może być drewniany, lakierowany i zdobiony. Jest pozbawiony elementów poprzecznych.

Co warto wiedzieć o pogrzebie świeckim?

Organizacją pogrzebów świeckich zajmują się zakłady pogrzebowe takie jak Zakład Usług Pogrzebowych Janczak i Synowie z Żelazkowa. Pogrzeby świeckie są związane z pochowaniem zmarłego na cmentarzu komunalnym. Wyjątkiem może być sytuacja, w której ksiądz wyraża zgodę na pochówek zmarłego należącego do parafii. Zwłaszcza jeśli rodzina już kupiła rodzinny grób. Koszt przeprowadzenia świeckiej ceremonii różni się od tego, czy jest ona wykonywana przez profesjonalnego prowadzącego, czy przez pracownika zakładu pogrzebowego. Jednak z pewnością nie przekracza ona opłaty kościelnej, co więcej, może być nawet niższa. Co ciekawe, podczas pogrzebu świeckiego może zostać włączony film lub pokaz slajdów ze zmarłym w roli głównej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz