Artykuł sponsorowany

Jak pielęgnować trawnik – podstawowe zasady

Jak pielęgnować trawnik – podstawowe zasady

Posiadanie pięknego, zielonego trawnika jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. Zadbana murawa pełni wiele różnych funkcji – niewątpliwie stanowi bardzo istotny element dekoracyjny, ale stanowi również doskonałe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Żebyśmy jednak mogli cieszyć się idealnym trawnikiem, musimy odpowiednio go pielęgnować. W jaki sposób? Zapraszamy do przeczytania.

 Podlewanie

Młode trawniki wymagają podlewania nawet do trzech razy dziennie, szczególnie, gdy powietrze jest suche. Ich powierzchnia powinna być stale wilgotna. W późniejszym etapie, nawadnianie można ograniczyć do jednego w tygodniu, zawsze jednak należy zachować umiar – zbyt dużo wilgoci powoduje powstanie mchu, który ma niekorzystny wpływ na trawę. Jeśli do tego dojdzie, powinniśmy zastosować wapno ogrodnicze, które pomoże pozbyć się niechcianego mchu.

Jaka pora dnia jest idealna na podlewanie? Najlepiej wykonywać tę czynność wczesnym rankiem, kiedy jest stosunkowo chłodno. Wpływ intensywnego słońca i ciepła powoduje parowanie wody z gleby, natomiast nawadnianie w godzinach wieczornych sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

 Koszenie

Koszenie trawy powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Pozwoli to poprawić jej gęstość i kolor. Ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy trawa jest wyższa niż 10 cm – podczas koszenia nie powinniśmy skracać jej więcej niż o połowę wysokości - takie działanie może skutkować zamieraniem trawy. Zwróćmy uwagę, iż optymalna wysokość przydomowego trawnika, to około 3,5 cm. Pamiętajmy również, aby usuwać skoszoną trawę, najlepiej do kompostownika. Pozostawienie jej na murawie może powodować gnicie i stanowić utrudnienie wzrostu młodych pędów.

 Nawożenie

Trawa pobiera składniki pokarmowe z gleby, dlatego tak istotne jest jej nawożenie, powodujące uzupełnienie niedoboru pierwiastków, a co za tym idzie -  pozwalające na prawidłowy rozwój trawy. Najlepiej wykonywać tę czynność trzykrotnie podczas sezonu: wiosną-po rozmarznięciu gleby, w czerwcu i pod koniec sierpnia. Jeśli bardzo często kosimy trawę, warto jest nawozić ją dodatkowo, gdyż jej zapotrzebowanie na składniki mineralne jest większe. Stosujmy mieszanki przeznaczone specjalnie do trawników – ich szeroki wybór pozwalający na dobranie do indywidualnych potrzeb i uwzględnienie szczególnych wymagań naszego trawnika, znajdziemy w sklepie internetowym firmy SUBSTRAL.

 Aeracja

Aeracja, to inaczej napowietrzanie. Zabieg ten polega na nakłuwaniu gleby, na przykład za pomocą wideł lub grabi. Pozwala to na poprawienie jej struktury, dzięki czemu korzenie trawy mają ułatwiony dostęp do wody, nawozu i powietrza. Po takim zabiegu, trawa jest pobudzona do wzrostu, staje się gęsta i zwiększa się jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz