Artykuł sponsorowany

Jak oświetleniem podkreślić atrakcyjny wygląd pieczywa i ciast?

Jak oświetleniem podkreślić atrakcyjny wygląd pieczywa i ciast?

Piekarnie czy cukiernie wymagają umiejętnego oświetleniem swoich produktów. Dobre efekty przynosi maksymalne wykorzystanie w nich światła słonecznego – podkreśla to naturalność, wprowadza zdrową i przyjazną atmosferę, ale nie każde z takich miejsc ma witryny dające odpowiednią jasność. Poza tym nawet w dobrze nasłonecznionych lokalach niezbędne jest zainstalowanie nastrojowych źródeł i wprowadzenie akcentów skierowanych na konkretne wyroby.

Wypieki są specyficznymi wyrobami. O powodzeniu tych produktów wśród klientów w dużym stopniu decyduje świeży, apetyczny wygląd. Mówi się wręcz, że pieczywo „chrupie się oczami” – oznacza to, że kupujący pod wpływem obrazu wyobraża sobie ten przyjemny i pożądany efekt. Oczywiście podstawą sukcesu jest jakość wyrobów, ale nieumiejętne zaprezentowanie ich na półkach może wywołać złe wrażenia wzrokowe i nawet zniechęcać do nabywania. To dlatego tak ważne jest ich właściwe oświetlenie.

– Umiejętnie zaprojektowana instalacja musi zdecydowanie podkreślać świeżość, wręcz sprawiać wrażenie, że produkty wyszły prosto z pieca – mówi specjalista z firmy FREI, specjalizującej się w projektowaniu i wykonywaniu iluminacji w sklepach czy dużych powierzchniach handlowych. – To efekty jak najbardziej do osiągnięcia w blasku oświetlenia przygotowanego przez projektantów znających się na rzeczy. Z doświadczenia wiemy, że dobrze zaplanowane instalacje w dużym stopniu wpływają na powodzenie sprzedaży pieczywa i ciast.

Ogólne oświetlenie piekarni i cukierni

Oświetlenie piekarni i cukierni należy projektować w dwóch etapach. W pierwszym kroku trzeba zaplanować rozmieszczenie źródeł dających światła ogólne dla całego lokalu lub jego poszczególnych pomieszczeń z wykorzystaniem naturalnych promieni słonecznych wpadających przez okna. Instalacje nie muszą w tym wypadku dawać mocnego blasku, raczej należy zadbać o zbudowanie za ich pomocą przyjemnego, spokojnego nastroju przyjaznego dla gości. Dobrze mogą sprawdzić się w takiej sytuacji lampy dające światło o ciepłym odcieniu, które dobrze współgrają z wyrobami piekarniczymi. Istotne jednak, aby natężenie iluminacji nie było zbyt słabe – uzyskanie efektu nastrojowości jest ważne, ale mimo wszystko klient musi bez trudu orientować się w całej przestrzeni lokalu.

Nie ma jednak potrzeby w tym wypadku instalowania projektorów najwyższej jakości, które charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem oddawania barw. O wiele ważniejsza jest energooszczędność całego systemu, dlatego dobrym rozwiązanie będzie zastosowanie oświetlenia ledowego. Technologia ta pozwala na emitowanie promieni o dowolnej charakterystyce, a więc bez trudu można dobrać taki rodzaj świateł, który będzie odpowiedni dla tego rodzaju przestrzeni.

W pomieszczeniach bez dostępu do światła naturalnego, np. w działach piekarniczych w dużych centrach handlowych, oświetlenie ogólne odpowiada za orientację klientów w przestrzeni. Paradoksalnie jednak zaprojektowanie instalacji skutecznie działającej na zmysły gości i pobudzającej ich do zakupów może być w takich przestrzeniach prostsze. Ważne aby alejki między regałami były dostatecznie oświetlone i pomagały zorientować się w przestrzeni spacerującym wzdłuż nich klientom.

Systemy oświetlenia regałów z produktami

Dla właściwej prezentacji pieczywa i ciast bardzo ważne jest natomiast oświetlenie regałów, na które wykładane są produkty. To właśnie te światła odpowiadają za podkreślenie świeżości chleba, bułek i słodkości oraz zwrócenie uwagi na ich atrakcyjny wygląd. Projektując instalacje należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim źródła światła, zasilacze i przewody muszą być ukryte przed wzrokiem klientów. Lampy należy skierować w ten sposób, aby nie oślepiały kupujących, ale równocześnie nie mogą one powodować powstania cienia, gdy zbliżą się oni do regałów. Każda półka powinna mieć swoją iluminację, a już bardzo poważnym błędem jest oświetlenie regału jednym wspólnym światłem z góry – część produktów będzie w takim wypadku ukryta w cieniu. Coraz częściej zdarza się, że sprzedawcy korzystają z regałów wyposażonych w drzwiczki ze szkła lub pleksi. W tej sytuacji niezwykle ważne jest, aby na przezroczystych powierzchniach nie powstawał odbity obraz. Rozwiązaniem jest zastosowanie silniejszych lamp rozjaśniających produkty na półkach niż docierające do nich z zewnątrz światło ogólne.

Lampy zastosowane do tych iluminacji powinny emitować promienie o ciepłych barwach – to w tego rodzaju świetle wyroby piekarnicze prezentują się najkorzystniej. Przypominamy, że podobną charakterystykę powinno mieć również ogólne oświetlenie do piekarni. Tym razem jednak źródła muszą emitować światło o wysokim współczynniku oddawania barw w skali CRI. W 100-stopniowej skali powinny one mieć współczynnik o wartości przynajmniej 90 Ra.

Podobne zasady dotyczą lad chłodniczych, w których prezentowane są ciasta i torty. W tym wypadku możliwe jest jednak zastosowanie oświetlenia o różnych charakterystykach – wybór czy powinno stosować się światło o ciepłych lub zimnych barwach w dużym stopniu zależy od wyglądu produktów. Warto w tej sprawie skierować się po radę do fachowców od oświetlenia.

Projekt instalacji świetlnej

Znajomość ogólnych zasad oświetlania produktów prezentowanych w piekarniach i cukierniach nie daje jednak pewności, że zastosowana iluminacja da pożądany efekt. Każdy lokal, a nawet pojedyncze pomieszczenia, mają swoją specyfikę, która wymaga zbadania i odpowiedniego zaaranżowania świateł. Właściciele prestiżowych i cieszących się popularnością miejsc najczęściej korzystają z usług specjalistów od projektowania instalacji. Są oni w stanie wykorzystać zalety przestrzeni oraz zniwelować jej mankamenty. Dlatego właścicieli piekarni i cukierni zachęcamy do korzystania z pomocy profesjonalnych inżynierów świateł z doświadczeniem w urządzaniu powierzchni handlowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz