Artykuł sponsorowany

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób postępować, by nie narobić sobie jeszcze większych problemów. Wiele osób przyrównuje upadłość konsumencką do działań prowadzonych przez komornika i jest w tym sporo racji, jednak są również istotne różnice w obu postępowaniach. Co w praktyce oznacza ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Czym jest upadłość konsumencka?

Mianem upadłości konsumenckiej określa się sytuację, w której osoba fizyczna- nie prowadząca żadnej działalności  gospodarczej i nie będąca członkiem spółki- ma możliwość ogłoszenia upadłości finansowej. Jak informuje prawnik z polecanej Kancelarii Adwokackiej w Warszawie- na taki krok decydują się najczęściej byli przedsiębiorcy, frankowicze, małżonkowie dłużników i osoby, które poręczyły komuś udzielenie pożyczki.

Wniosek o ogłoszenie takiej upadłości musi złożyć sam dłużnik (lub jego pełnomocnik), który nie ma możliwości spłaty swojego zadłużenia i nie doprowadził do swojej niewypłacalności lub jej zwiększenia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.


Upadłość konsumencka- jakie są konsekwencje?

Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby, która wystąpiła z takim wnioskiem.  Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje zawieszenie wszystkich postępowań egzekucyjnych skierowanych  do majątku dłużnika, wchodzącego w skład masy upadłości. Po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości w/w postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu. Z dniem ogłoszenia upadłości, dłużnik zobowiązuje się do współpracy z syndykiem, który zobligowany jest do spieniężenia i likwidacji całego jego majątku. Warto zaznaczyć, że od ogłoszenia postanowienia, dłużnik nie może zawierać już żadnych umów, które pociągałyby za sobą kolejne zobowiązania finansowe, z wyjątkiem tych, które dotyczą życia codziennego np. zakupu jedzenia, ubrań czy artykułów higieny osobistej. Po zakończeniu przez syndyka wszystkich czynności, sąd może w całości umorzyć wszystkie zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, w sytuacjach określonych w ustawie. Sąd może również ustalić plan spłaty wierzycieli na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Polega to na tym, iż zadłużenie rozkładane jest na raty i spłacane według wcześniej opracowanego planu spłaty wierzycieli. Sąd w postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli określa jaka część zobowiązań upadłego zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Tak jak już wspomniano- aby ogłosić upadłość konsumencką należy złożyć odpowiedni wniosek w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania danej osoby fizycznej. Wniosek ten musi zawierać wszystkie dane osobowe dłużnika, aktualny i całkowity wykaz jego majątku, spis wierzycieli oraz stosowne oświadczenie i dokumenty.  Najlepiej skonsultować sporządzenie takiego wniosku z doświadczonym prawnikiem, który dodatkowo wesprze nas w postępowaniu sądownym. Oddając sprawę w ręce dobrego adwokata możemy mieć pewność, że wynik procesu będzie dla nas bardziej satysfakcjonujący niż w przypadku, gdy przed sądem staniemy sami. Koszt wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz