Artykuł sponsorowany

Jak odzyskać prawo jazdy utracone w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania?

Jak odzyskać prawo jazdy utracone w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania?

Prawo jazdy to dokument niełatwy do zdobycia. Wielotygodniowy kurs nauki jazdy kończy się wymagającym egzaminem. Tylko nieliczni zdają go za pierwszym razem, inni zaś podchodzą do niego nawet kilkunastokrotnie. To, co przychodzi z takim trudem, bardzo łatwo jednak stracić. Wystarczy jedna nieodpowiedzialna decyzja, by musieć na nowo starać się o wydanie pozwolenia na prowadzenie samochodu. Jakie warunki trzeba spełnić, by odzyskać prawo jazdy?

Przyczyny utraty prawa jazdy

Utrata prawa jazdy nie jest powodem do dumy. Odebranie dokumentu zawsze związane jest z poważnym przewinieniem kierowcy. Możemy wyróżnić trzy podstawowe sytuacje, kiedy policja ma prawo zatrzymać nasz dokument. Dzieje się tak, gdy:

  • przekroczymy limit punktów karnych – 20 pkt dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, 24 pkt dla pozostałych kierowców;
  • będziemy prowadzić pod wpływem alkoholu,
  • siądziemy za kierownicą po zażyciu środków odurzających.

Procedura odzyskania prawa jazdy jest długa i mało komfortowa. Sama skrucha ukaranego i opłacenie otrzymanych mandatów nie wystarczy, by ponownie zasiąść w fotelu kierowcy. Co zatem należy uczynić?

Jak odzyskać dokument?

Każdy kierowca, który stracił prawo jazdy, musi cierpliwie czekać do końca orzeczonej kary. Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem jest prowadzenie auta bez uprawnień, co niestety zdarza się nader często. Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację kierowcy, który i tak jest już na świeczniku. W dodatku, jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, konsekwencje niemądrej decyzji mogą być znacznie większe.

Chcąc odzyskać prawo jazdy po zakończeniu wyroku, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do starosty. Do dokumentu trzeba dołączyć również zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. To jednak nie wszystko. Musimy też uzyskać pozytywną opinię psychologa, który zweryfikuje, czy istnieje prawdopodobieństwo powtórnego wystąpienia incydentu, przez który utraciliśmy uprawnienia.

Jak informuje specjalista z firmy Supreme – przeprowadzenie psychotestów ma na celu ocenę osobowości kierowcy, jego zdolności koncentracyjnych i umiejętności działania w sytuacjach stresowych. Psycholog zbada też zdolność do szybkiego podejmowania decyzji oraz czas reakcji na zdarzenia drogowe. Do zebrania wszystkich potrzebnych informacji specjalista wykorzystuje różne sprzęty takie jak np. aparat krzyżowy czy miernik czasu reakcji. Jeśli psycholog uzna, że nasze zdolności pozwalają na prowadzenie pojazdu, wyda pozytywną opinię, która umożliwi odzyskanie prawa jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz