Artykuł sponsorowany

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Zestaw drewnianych mebli w ogrodzie to niezwykle praktyczne akcesorium. Odpowiednio dobrane stół i krzesła czy ławy pozwalają stworzyć idealne miejsce do relaksu czy przyjmowania znajomych w cieplejsze dni. Z założenia meble te przez cały czas pozostają na zewnątrz i są poddawane działaniu różnorodnych warunków pogodowych. Z czasem więc warstwa impregnatu i lakieru na drewnie może się zużyć, a meble wymagają renowacji. W jaki sposób do tego przystąpić?

Renowacja standardowo przebiega w trzech krokach – od oczyszczenia drewnianych elementów, przez ich przygotowanie, aż po malowanie. To zadanie, z którym poradzisz sobie samodzielnie.

Krok 1: oczyść powierzchnię

Jeżeli Twoje drewniane meble ogrodowe są w dobrym stanie technicznym – tzn. nie są popękane, możesz przystąpić do samodzielnej regeneracji. Zacznij od usunięcia starych warstw lakieru oraz bejcy czy impregnatu – aż do „surowego” drewna. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • stosując materiały ścierne – ręcznie lub przy pomocy szlifierki oscylacyjnej; najlepsze do szlifowania będą papiery o ziarnistości między 150–200;
  • sięgając po chemiczne środki do usuwania farby – to bardzo silnie działające preparaty, które wystarczy nałożyć i odczekać kilka minut, stare warstwy farby zmiękną, więc zbierzesz je za pomocą szpachli.

Krok 2: impregnacja

Gdy powierzchnia drewnianego blatu czy siedziska krzesła została już oczyszczona, czas ją zaimpregnować, a więc zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych czynników. Warto wybrać dobrej jakości impregnat bądź lakier podkładowy od dobrego producenta,  takiego jak np. Chemstal Sp. z o.o. Fabryka farb, lakierów i klejów. Impregnacja zagwarantuje drewnu ochronę przed wilgocią, działaniem promieniowania UV czy tzw. biokorozją.

Krok 3: malowanie

Po zaimpregnowaniu drewna warto odczekać do momentu, w którym warstwa lakieru podkładowego bądź impregnatu dokładnie wyschnie. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie go na kilkanaście – kilkadziesiąt godzin. Po tym czasie można przystąpić do dalszej pracy, a więc pomalowania drewna. W tym celu sięgnąć można np. po akrylowy lakier nawierzchniowy – bezbarwny, który nada naturalnemu odcieniowi drewna większej wyrazistości, lub kolorowy – który pozwoli zmienić design mebli i tym samym odświeżyć aranżację ogrodową.

Warto pamiętać, że:

  • proces impregnowania i lakierowania powinien przebiegać w odpowiedniej temperaturze – optymalne warunki to temperatura między 20 a 30 st. C, minimalne zaś – 10 st. C;
  • wilgotność powietrza w miejscu malowania nie powinna przekroczyć 80%, a materiału malowanego – 20%;
  • przed lakierowaniem należy koniecznie odtłuścić powierzchnię i pozbyć się z niej pyłu po szlifowaniu.

Prace związane z renowacją mebli ogrodowych wykonasz w ciągu kilka dni, a ich efekty utrzymają się przez lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz