Artykuł sponsorowany

Jak naprawić zepsuty gwint?

Jak naprawić zepsuty gwint?

Chwila nieuwagi, przyłożenie zbyt dużej siły i gwint zepsuty. Jeśli przydarzyło ci się to po raz pierwszy, na pewno zastanawiasz się, jakie jest najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Czy da się naprawić uszkodzony gwint? Czy można to zrobić samemu czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt? Z powodzeniem poradzisz sobie z tym na własną rękę. Potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi i wskazówek.

Po czym poznać, że gwint został uszkodzony

Zanim zaczniemy omawiać sposoby naprawy gwintu, trzeba zauważyć, że istnieją dwa rodzaje gwintów. Metoda naprawy gwintu uzależniona jest od tego, czy jest to gwint zewnętrzny czy wewnętrzny. W obu tych przypadkach uszkodzenie gwintu można bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim przestaje on spełniać swoją funkcję, nie uda nam się wkręcić śruby lub kiepsko się ona trzyma.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia gwintu jest użycie zbyt dużej siły bądź nieprecyzyjne ułożenie wkręcanego elementu. Często winne jest też złe dobranie części, bywa, że znaczenie ma każdy milimetr. Szczególnie podatne na uszkodzenia są gwinty wykonane ze zbyt miękkich materiałów. |Problem ten pojawia się również w przypadku często użytkowanych części. Ciągłe wkręcanie i wykręcanie powoduje zużycie materiału.

Uszkodzenie gwintu nie zawsze musi oznaczać konieczność wymiany całego elementu na nowy. Wystarczy naprawa uszkodzonego gwintu. Nie jest to trudne zadanie. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do niego zabrać. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi. Jeśli problem z gwintem pojawia się sporadycznie możemy zakupić pojedyncze narzędzia. Warsztaty powinny być wyposażone w odpowiednie zestawy naprawcze do gwintów, w skład których wchodzą narzędzia o różnych, najbardziej popularnych wielkościach.

Naprawa gwintu zewnętrznego

Gwinty zewnętrzne to te, w których uzwojenie czyli rowkowanie znajduje się na zewnątrz. Klasycznym przykładem tego rodzaju gwintu jest śruba. Uszkodzenia tego typu gwintów zdarzają się bardzo często. Zazwyczaj powodem jest przekręcenie śruby albo uderzenie ciężkim przedmiotem i wykrzywienie elementu. Jeśli mamy możliwość, aby wymienić daną śrubę, to jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Jeśli jednak śruba jest już zamontowana i włożenie nowej jest niemożliwe bądź bardzo trudne, konieczna jest naprawa gwintowania.

Do naprawy uszkodzonego gwintu zewnętrznego stosuje się narzynkę. Jej sposób działania jest podobny do nakrętki, z tą różnicą, że posiada ona wewnątrz specjalne ostrza, które gwintują dany przedmiot podczas nakręcania. Ma ona najczęściej okrągły kształt, jest poręczna w użyciu, a co najważniejsze daje szybkie i satysfakcjonujące efekty. Jeśli ze względu na specyfikę swojej pracy często borykasz się z problemem uszkodzonych gwintów zewnętrznych, warto wyposażyć się w to niedrogie, ale skuteczne narzędzie. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu podczas pracy.

Naprawa gwintu wewnętrznego

Gwinty wewnętrzne posiadają uzwojenie wewnątrz. W przypadku uszkodzenia tego typu gwintu najczęściej stosuje się dwie metody naprawy. Pierwsza, najprostsza to użycie gwintownika. Gwintownik to rodzaj narzędzia skrawającego, który nacina dany element od środka tworząc niezbędne uzwojenie, a więc gwintując je. Specjaliści z firmy Azet, zajmującej się wyposażaniem warsztatów, zwracają uwagę na to, że nie zawsze można skorzystać z tej metody. Gwintowniki swoim działaniem powodują nieznaczne poszerzenie otworu. Gwint będzie więc użyteczny tylko, jeśli zastosujemy potem odpowiednio większy rozmiar śruby. Jeśli nie mamy takiej możliwości lepiej wybrać drugi sposób.

Druga metoda opiera się na zastosowaniu specjalnej sprężynki do gwintowania. Główną jej zaletą jest to, że nie powiększa światła w danym otworze. Wymaga jednak większej wprawy i zręczności manualnej. W pierwszej kolejności rozwiercamy gwint i poszerzamy otwór, a następnie specjalnym wkrętakiem wkręcamy sprężynkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz