Artykuł sponsorowany

Jak należy leczyć najczęstsze urazy i kontuzje sportowe?

Jak należy leczyć najczęstsze urazy i kontuzje sportowe?

Nieleczone urazy sportowe mogą prowadzić do konieczności całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych objawów bólowych, które nasilają się podczas wykonywania konkretnych ruchów. Odpowiednio szybka konsultacja z lekarzem medycyny sportowej pozwoli na dobór właściwego sposobu leczenia i skuteczny powrót do formy.

Czym charakteryzuje się kontuzja?

Najczęściej taki stan spowodowany jest nieprawidłowo wykonanym, patologicznym ruchem. Może jej doznać każdy, jednakże najbardziej są narażone na nią osoby aktywne, a w szczególności uprawiające sport. Najczęściej ma miejsce przy dyscyplinach, w których ważnym czynnikiem jest maksymalizacja osiągnięć, np. crossfit lub trójbój siłowy, jak również w sportach kontaktowych – zespołowych. Urazy takie można podzielić na lekkie oraz ciężkie. Pierwsze cechują się niewielką rozległością, co przekłada się na krótki okres zaprzestania treningów. Zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarskiej w przeciwieństwie do drugiej grupy. Tutaj konieczne jest udanie się do poradni medycyny sportu, na przykład w wielospecjalistycznej Klinice Krakowskiej, gdyż ich zbagatelizowanie może mieć poważne skutki zdrowotne, a w konsekwencji prowadzić do dożywotniego wyłączenia z aktywności fizycznej.

Jakie są objawy kontuzji?

Wszystko jest uzależnione od miejsca urazu, jego wielkości, ale również charakteru. Kontuzje w stanie przewlekłym powstają stopniowo i są spowodowane narastającymi w danej części ciała mikrourazami, które nie nadążały się goić. Przeciwieństwem są urazy ostre, pojawiające się nagle, na przykład bezpośrednio po upadku. W każdym przypadku jednak symptomy to przede wszystkim narastający ból w przypadku wykonywania konkretnego ruchu oraz dotykaniu lub uciskaniu konkretnej okolicy. Dodatkowo będzie nim obrzęk, jak również ograniczenie ruchomości danego stawu i osłabienie siły mięśniowej. W przypadku zaobserwowania tego typu objawów należy definitywnie zrezygnować z dalszego wysiłku fizycznego i skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni sposób terapii. Zlekceważenie takiego stanu może prowadzić do zaostrzenia się symptomów i pogłębienia urazu.

Jakie są sposoby leczenia?

W przypadku niewielkich kontuzji sportowych, takich jak stłuczenia, naciągnięcia mięśnia, skurcze, lekkie stany zapalne, zazwyczaj pomagają kontrolowane rozciąganie, specjalistyczne masaże, stosowanie maści rozgrzewających oraz przeciwobrzękowych. Ich leczenie jest zdecydowanie szybsze, a dolegliwości powinny ustąpić całkowicie po kilku dniach bez dalszych nawrotów. W przypadku poważniejszych stanów, do których zalicza się na przykład zerwania ścięgien i więzadeł, wyłamanie stawów, nieleczone stany zapalne leczenie jest długotrwałe, ale odpowiednio szybka interwencja lekarska pozwala na stopniowy powrót do formy. Najczęściej opracowuje się indywidualnie dobrany plan rehabilitacji, który składa się zarówno z zabiegów fizykoterapeutycznych, jak i fizjoterapeutycznych. Bardzo ważną rolę odgrywają regularne kontrole u lekarza medycyny sportowej oraz cierpliwość pacjenta. Próba przyspieszenia leczenia może bowiem dać zupełnie odwrotny efekt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz