Artykuł sponsorowany

Jak może przebiegać podział majątku po rozwodzie?

Jak może przebiegać podział majątku po rozwodzie?

W wielu przypadkach rozwód nie stanowi jedynie zmiany relacji między małżonkami w świetle prawa, ale również w sytuacji majątkowej każdego z nich. Pojawia się konieczność dokonania podziału majątku wspólnego, co może odbyć się na podstawie porozumienia stron lub w drodze postępowania przed sądem. Jakie są możliwe rozwiązania i co warto wiedzieć? O tym w poniższym artykule.

Wspólność majątkowa małżonków

Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów ustrojów majątkowych małżeńskich. Podstawowym jest wspólność majątkowa. Wyróżnia ona majątek wspólny, w którego skład wchodzą:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
  • dochody z majątku wspólnego oraz osobistego każdego z małżonków;
  • środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnego obojga małżonków;
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pozostałe przedmioty majątkowe nieujęte powyżej stanowią natomiast majątek osobisty. Tak kształtująca się wspólność majątkowa może zostać zmieniona poprzez zawarcie umowy majątkowej. Pozwala ona wprowadzić rozszerzoną lub ograniczoną wspólność majątkową, ale także rozdzielność majątkową oraz rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. W przypadku pierwszego z wymienionych ustrojów do wspólnego majątku wchodzą składniki nabyte przed zawarciem małżeństwa. Kodeks rodzinny przewiduje jednak, czego rozszerzenie nie może dotyczyć m.in.: przedmiotów majątkowych przypadających z tytułu dziedziczenia, wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała czy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Ograniczona wspólność majątkowa polega na wyłączeniu z majątku wspólnego niektórych jego składników.

Podział majątku przy rozwodzie

Ustrój majątkowy w małżeństwie może zostać zmodyfikowany w dowolnym momencie jego trwania, jednak zupełnie innego typu problemem jest podział majątku przeprowadzany w konsekwencji rozwodu. W przypadku rozdzielności majątkowej każdy z małżonków posiada odrębne masy majątkowe, co znacznie upraszcza sprawę. Przedmiot podziału stanowi bowiem majątek wspólny. Zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego udziały stron są w nim równe i to musi odzwierciedlać postanowienie sądu lub porozumienie między małżonkami. Warto zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia o podział majątku na innych zasadach. Wówczas jednak obowiązkiem wnioskodawcy jest udowodnienie, ze istnieją ku temu powody. Jedną z takich przesłanek jest rażące albo uporczywe naruszanie obowiązków rodzinnych.

Procedury związane z rozwodem, a także podziałem majątku muszą być rozpatrywane przez sąd indywidualnie, z uwzględnieniem sytuacji każdego z małżonków. Ogromną rolę odgrywa fakt, czy strony mają wspólne dzieci. Niezależnie jednak od okoliczności, warto skorzystać z pomocy adwokata. Należy jednak zwrócić uwagę, czy zajmuje się on prawem rodzinnym, jak ma to miejsce w przypadku mecenas Katarzyny Kamienowskiej. Nawet jeśli podział majątku odbywa się w drodze porozumienia między stronami, konsultacja pozwoli nam w pełni świadomie zadbać o osobiste interesy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz