Artykuł sponsorowany

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szansę na znalezienie pracy?

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szansę na znalezienie pracy?

Znajomość języków obcych jest w obecnych czasach niezwykle istotna nie tylko wtedy, gdy wybieramy się za granicę. Odgrywa ona bardzo ważną rolę również na rynku pracy. Bez niej znalezienie zatrudnienia w wielu branżach jest wręcz niemożliwe. Jak bardzo znajomość języków obcych zwiększa szansę na dostanie pracy? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz po lekturze naszego artykułu.

Angielski to podstawa 

O tym, że znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach konieczna na rynku pracy, wiedzą już właściwie wszyscy zainteresowani. W ostatnich latach przestała być już ona wielkim atutem, a stała się podstawowym wymogiem, jaki stawiają przed kandydatem osoby zajmujące się rekrutacją pracowników. Bez niej w wielu branżach, takich, jak turystyka, IT, handel zagraniczny, obsługa klienta zagranicznego, marketing, czy BPO (nowoczesne usługi biznesowe), znalezienie zatrudnienia jest wręcz niemożliwe. Ze względu na międzynarodowe środowisko pracy i realizację projektów zagranicznych umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest wymagana nawet na stanowiskach, na których nie ma się bezpośredniego kontaktu z klientem czy kontrahentem. Co ważne, jest ona potrzebna nie tylko w zagranicznych firmach, ale też w polskich przedsiębiorstwach.

Absolutne minimum obecnie to znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (średniozaawansowanym wyższym). Oczywiście im wyższy poziom się reprezentuje, tym większa jest szanse na znalezienie pracy. Bardzo istotną rolę odgrywają przy tym certyfikaty językowe. Jeśli np. posiada się certyfikat CAE (odpowiednik poziomu zaawansowanego), to szanse na dostanie pracy są znacznie większe niż bez tego dokumentu. Z kolei certyfikat CPE (oznaczający biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim) zdecydowanie ułatwia znalezienie zatrudnienia wszędzie tam, gdzie wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego (oczywiście jeśli spełnia się pozostałe wymogi). Na współczesnym rynku pracy warto mieć dodatkowo certyfikat biznesowy BEC. Znajomość specjalistycznego słownictwa biznesowego znacząco zwiększa szanse na znalezienie pracy w firmach zagranicznych lub polskich, które prowadzą międzynarodowe interesy.       

Dodatkowy język obcy = większa szansa na rynku pracy 

Wielu pracodawców nie poprzestaje jednak na wymogu znajomości języka angielskiego i bezwzględnie oczekuje od kandydatów również umiejętności posługiwania się innym językiem obcym. Najczęściej dotyczy to języków francuskiego, rosyjskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Znajomość któregoś z nich jest więc na współczesnym rynku pracy bardzo ważna i wielokrotnie zwiększa szansę na znalezienie pracy

Ze względu na bliskość geograficzną Niemiec i uwarunkowania gospodarcze warto w perspektywie starania się o pracę uczyć się języka niemieckiego. Według szacunków nawet 3/4 inwestorów w Polsce oferuje zatrudnienie dla osób, które biegle posługują się tym językiem. Oferty pracy dotyczą głównie logistyki, dystrybucji i księgowości, ale też szeroko pojętej obsługi klienta. Znając niemiecki, można swobodnie szukać pracy również za zachodnią granicą. Z drugiej strony dobrze jest znać język rosyjski ze względu na dynamiczną współpracę handlową i gospodarczą z krajami zza wschodniej granicy. Z kolei znajomość języka francuskiego może być istotna, jeśli chce się robić karierę w dyplomacji. Trzeba też pamiętać o tym, że to język urzędowy nie tylko w samej Francji, ale też w Belgii, Luksemburgu czy Szwajcarii. Jego znajomość może otworzyć wiele drzwi w karierze zawodowej. W przypadku języka hiszpańskiego ważne jest to, że posługują się nim nie tylko Hiszpanie, ale też mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Dodatkowo to drugi po angielskim najpopularniejszy język mediów społecznościowych. Generalnie znajomość innych niż angielski języków obcych znacząco rozszerza możliwości poszukiwania i zwiększa szansę na znalezienie pracy. Trudno to określić wymiernie, ale jeśli miałabym szacować, to powiedziałabym, że co najmniej kilkakrotnie – mówi przedstawicielka Szkoły Językowej Language Pro-Expert w Czechowicach.     

Często w ofertach pracy widnieje dodatkowo formuła w rodzaju „znajomość innego języka obcego będzie dodatkowym atutem”. Jeśli więc znasz oprócz języka angielskiego także drugi lub trzeci język obcy, Twoja szansa na znalezienie pracy jeszcze bardziej wzrasta. Trzeba przy tym zauważyć, że podobnie rośnie szansa na lepsze zarobki. Szacuje się, że biegła znajomość języka obcego oznacza o około 10-20, a nawet 30% wyższe uposażenie, szczególnie wtedy, gdy posiada się odpowiedni certyfikat.

Znajomość języków obcych to przede wszystkim większa elastyczność na rynku pracy. Nie jest się ograniczonym tylko do jednej, wąskiej specjalizacji, lecz ma się szerokie możliwości poszukiwania zatrudnienia. To oczywiście przekłada się na większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy. Zdarza się nawet, że osoba znająca więcej niż jeden język obcy może przebierać w ofertach i wybrać tę najlepszą dla siebie.

Obierz kurs na dobrą pracę 

Nie ma wprawdzie konkretnych statystyk, które informowałyby liczbowo lub procentowo w sposób precyzyjny, jak bardzo znajomość języków obcych zwiększa szansę na znalezienie pracy, ale niewątpliwie warto w nią zainwestować. Jeżeli zależy Ci na tym, by znać więcej niż jeden język obcy i być w bardziej komfortowej sytuacji podczas poszukiwania zatrudnienia, dobrym pomysłem może być kurs językowy. W jego trakcie nauczysz się kolejnego języka obcego lub po prostu stopniowo podniesiesz swoje kompetencje w tym zakresie. Taki kurs z pewnością pomoże Ci w znalezieniu dobrej pracy.

W ofercie szkół językowych znajdują się obecnie nie tylko kursy języków obcych na wszystkich poziomach zaawansowania, ale też specjalistyczne szkolenia językowe, podczas których można nauczyć się choćby słownictwa branżowego, potrzebnego w konkretnej profesji. To ciekawe rozwiązanie dla osób chcących przygotować się do pracy w danym zawodzie również z wykorzystaniem języka obcego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz