Artykuł sponsorowany

Jak leczyć żylaki? – wyjaśnia lekarz medycyny Piotr Smoczyk z Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej

Jak leczyć żylaki? – wyjaśnia lekarz medycyny Piotr Smoczyk z Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej

Żylaki są powszechnym problemem, z którym boryka się jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn. Wyglądają nieestetycznie i często są powodem, dla którego zakrywa się nogi nawet podczas upałów. Na szczęście można je wyleczyć, na przykład w gabinecie lekarza specjalisty chirurgii ogólnej Piotra Smoczyka z Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w Choszcznie. W jaki sposób leczy żylaki?

Czym są żylaki?

Żylaki są definiowane jako poszerzone i wydłużone żyły, które mają kręty przebieg. Mają tendencję do rozwoju na nogach. Wyróżnia się następujące zmiany żylne:

  • teleangiektazje, czyli rozszerzone żyły zlokalizowane płytko w skórze. Mają głównie charakter kosmetyczny i rzadko powodują ból;

  • żylaki siatkowate to sieć krętych żył pod skórą, umiejscowione w dole podkolanowym albo z boku uda lub łydki. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk;

  • żylaki głównych pni żylnych to żylaki żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej. Są najczęstszą postacią żylaków powodujących dolegliwości. Najczęściej widoczne są na powierzchni kończyny lub na tylnej powierzchni łydki, zwykle powodują przewlekłą niewydolność żylną.

Które żylaki wymagają leczenia?

Wszystkie żylaki potwierdzone przez badanie USG Doppler I, które powodują dyskomfort, wymagają leczenia. Natomiast małe żylaki, które nie powodują większych dolegliwości, można potraktować jako przypadłość kosmetyczną. Interwencji chirurgicznej wymagają: duże obrzęki i bóle dolnych kończyn, zmiany zapalne i przebarwienia, krwawienie żylaków, objawy wskazujące na zapalenie żył (ból, zaczerwienienie, napięte stwardnienie w miejscu żylaka). Obecnie nie ma skutecznej metody leczenia uszkodzeń naczyń żylnych. Często sposoby te uzupełniają się i są używane zamiennie, nie ma najbardziej wydajnej metody, ale wszystkie z nich sprowadzają się do eliminacji uszkodzonych żylaków.

Jakimi metodami leczy się żylaki?

Wśród sposobów leczenia kończyn dolnych wyróżnia się: nieinwazyjne (zachowawcze), małoinwazyjne i metody chirurgiczne klasyczne. Te metody są stosowane między innymi w Indywidualnej Specjalistycznej Praktyce Lekarskiej w Choszcznie przez lekarza specjalistę chirurgii ogólnej Piotra Smoczyka. Leczenie zachowawcze żylaków nie usuwa już tych powstałych. Terapia objawowa, zwłaszcza w ciężkich przypadkach, polega na stosowaniu leków flebotropowych lub maści uszczelniających naczynia. Do metod małoinwazyjnych zalicza się: skleroterapię, zamykanie naczyń z użyciem kleju, laseroterapia, kreioterapia, zamykanie naczyń parą wodną lub falami radiowymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz