Jak leczyć Hashimoto?

Jak leczyć Hashimoto?

Hashimoto to choroba, która wymaga stałej obserwacji i odpowiedniego leczenia. Istotna jest dawka przyjmowanych lekarstw, dlatego nie można zapominać o regularnych badaniach. Zastanawiasz się, czy można wyleczyć Hashimoto? Przeczytaj, na czym polega terapia i co oprócz leków jest bardzo ważne, by cieszyć się zdrowiem. Dowiedz się, czy można zapobiec zachorowaniu na Hashimoto.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wyleczyć Hashimoto?

Choroby Hashimoto nie można wyleczyć. Nie istnieje lekarstwo, które wyeliminowałby błąd w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Terapia nie opiera się więc na usuwaniu przyczyn Hashimoto, a jedynie leczeniu skutków.

Gdy u chorego wykryte zostaną przeciwciała, ale wymiary tarczycy nie zmienią się, wystarczy tylko bacznie obserwować objawy i zapisywać się regularnie na badania. Gdy dojdzie natomiast do niedoczynności tarczycy, endokrynolog zleci przyjmowanie leków przeciwzapalnych, a następnie tyroksyny.

Tyroksyna wyrównuje poziom hormonów tarczycy we krwi. By lek dobrze się wchłaniał, tabletki należy połykać na czczo i popijać dużą ilością wody. Należy powstrzymać się od jedzenia przez dwie godziny. Po przyjęciu leku natomiast nie można jeść przez 20 minut.

W większości przypadków leczenie Hashimoto trwa już do końca życia. Koniecznie należy być pod stałą opieką specjalisty, który będzie kontrolował poziom niedoczynności i na tej podstawie wyznaczał właściwe dawkowanie.

Jak żyć z Hashimoto?

Gdy dawka zostanie dobrze określona i lek na Hashimoto będzie prawidłowo tolerowany przez chorego, jest szansa, że organizm będzie funkcjonował w porządku. Jeśli w czasie choroby dojdzie do zniszczenia tarczycy, lekarz zwiększy dawkę tyroksyny. Tak istotne jest więc sumienne wykonywanie badań co kilka miesięcy i kontrolowanie poziomu tyroksyny we krwi.

Niestety niektórzy bagatelizują chorobę Hashimoto i gdy tylko wyniki się poprawią, odstawiają leki i nie kontrolują swojego stanu zdrowia. Pacjenci, którzy przerwą leczenie, mogą mieć poważne kłopoty ze zdrowiem. Istnieje ryzyko rozwoju groźnych powikłań kardiologicznych, wzrostu cholesterolu, a także nadwagi. Chorzy skarżą się na zaburzenia nastrojów, mogą nawet pojawić się lęki i depresja.

Co więcej, u osób z Hashimoto istnieje większe ryzyko zachorowania na inną chorobę autoimmunologiczną. Dlatego zaleca się obserwację w kierunku innych dolegliwości, takich jak celiakia czy niedoczynność kory nadnerczy.

Należy pamiętać, że poza przyjmowaniem odpowiedniej dawki leków ważnym czynnikiem w walce z chorobą jest wprowadzenie właściwej diety. Włączenie do jadłospisu określonych produktów może złagodzić lub wzmocnić niepożądane objawy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta u osób z chorobą Hashimoto.

Czasami zdarza się, że niedoczynność ustępuje. Takie przypadki obserwuje się przede wszystkim u dzieci i osób młodych. Wówczas można odstawić leki, jednak nigdy nie ma gwarancji, że pacjent pozostanie zdrowy do końca życia. Niestety choroba może powrócić w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego nie wolno zapominać o badaniach.

Czy można zapobiec chorobie?

Choroba Hashimoto podobnie jak inne autoimmunologiczne choroby tarczycy takie jak choroba Gravesa i Basedowa, mają podłoże genetyczne. Nie można więc ustrzec się przed dolegliwościami. Osoby, w których rodzinie pojawiły się przypadki autoimmunologicznej choroby tarczycy, powinny kontrolować poziom TSH, aby jak najwcześniej wychwycić niepokojące objawy i udać się do lekarza.

Dowiedz się, jakie badania wykonać na Hashimoto

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży