Artykuł sponsorowany

Jak komora hiperbaryczna wpływa na nasz organizm?

Jak komora hiperbaryczna wpływa na nasz organizm?

Z dnia na dzień rośnie liczba oferowanych terapii wspomagających. Coraz więcej profesjonalnego sprzętu pojawia się na rynku, a wykwalifikowani terapeuci oferują doradztwo i pomoc w walce z różnymi schorzeniami. Coraz częściej w Polsce poleca się komorę hiperbaryczną. Dlaczego warto z nich skorzystać i jak zabiegi w komorze hiperbarycznej wpływają na nasz organizm? Zapraszam do lektury.

Tlen i jego wpływ na organizm

Komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięty rodzaj tuby, pomieszczenia stworzonego specjalnie na potrzeby terapii hiperbarycznej. Terapia tlenowa to jedna z najbardziej skutecznych tego typu terapii dodatkowych. W ramach terapii stosuje się stuprocentowy, czysty tlen pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu do krwi pacjenta dostaje się kilkakrotnie większa jego ilość niż normalnie. Ten efekt nazwany jest wyższą saturacją. Tego typu zabiegi ma w swojej ofercie firma Komora Hiperbaryczna. Tlenoterapia Olsztyn

Tlen w zwiększonym stężeniu ma niesamowite właściwości. Pobudza komórki do wzrostu i odnowy – między innymi komórki naskórka, naczyń krwionośnych, a także szpiku kostnego, czy komórek macierzystych. To właśnie dzięki temu zastosowanie komory hiperbarycznej stało się tak pomocne przy leczeniu bardzo wielu schorzeń. W ramach terapii podawany jest pacjentowi tlen o ciśnieniu nawet trzech atmosfer.

Pozytywna opinia środowisk lekarskich

Okazuje się, że terapia tlenem ma duże poparcie w środowisku lekarskim. Dzięki wysokiemu ciśnieniu tlen ma szansę przezwyciężyć bariery fizjologiczne organizmu i dotrzeć na czas do komórek. W normalnych warunkach dostarczanie tlenu jest uwarunkowane ukrwieniem danego miejsca. Sam zabieg nazywa się hiperbarią tlenową (HBO). W niektórych przypadkach możemy nawet liczyć na refundację zabiegów w komorze przez NFZ.

Najczęściej słyszymy polecenie zastosowania komory hiperbarycznej przy zatruciu czadem- jeśli nastąpi to w ciągu kilku godzin, tlen pomaga usunąć z krwi szkodliwe związki, które wiążą się z hemoglobiną (tworząc tak zwaną karboksyhemoglobinę) i mogą doprowadzić w efekcie nawet do śmierci. Drugim schorzeniem, na które terapia tlenowa jest doskonałym remedium to choroba dekompresyjna, na którą cierpią nurkowie i piloci. Polega ona na tym, że w organizmie tworzą się pęcherzyki azotu, które trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż mogą doprowadzić do obrzęku płuc, kalectwa, a nawet śmierci.

Co więcej, terapię tlenową stosuje się, jeśli doszło do zatoru gazowego, który powstał jako powikłanie w wyniku operacji lub też w trakcie cewnikowania pacjenta, a także w leczeniu wszelkich urazów mięśniowo- szkieletowych i wielonarządowych. Podobnie jeśli chodzi o oparzenia oraz martwicze zapalenia tkanek miękkich organizmu. Leczy się nią także choroby przewlekłe jak zapalenie ucha wewnętrznego, odleżyny, wszelkiego rodzaju ropnie, a także stopę cukrzycową, wszelkie powikłania związane z amputacją.

Co z nowotworami?

Co ciekawe, terapia tlenowa pomaga także pacjentom cierpiącym na choroby nowotworowe, jednak nie leczy ich bezpośrednio. Nie można jej stosować w trakcie chemioterapii. Zalecana jest jednakże w trakcie radioterapii, ze względu na zbawienny wpływ na tkanki objęte martwicą popromienną oraz- co ciekawe- zwiększa podatność komórek nowotworowych na promieniowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz