Artykuł sponsorowany

Jak i dlaczego wykonuje się tynki maszynowe gipsowe?

Jak i dlaczego wykonuje się tynki maszynowe gipsowe?

Nowoczesna technologia budowlana pozwala na bardzo szybkie wykańczanie wnętrz. Dzieje się to m.in. dzięki stosowaniu tynków maszynowych, zarówno cementowo-wapiennych, jak i gipsowych. To jednak te drugie wykazują więcej zalet i są uznawane za bardziej estetyczne. Dowiedz się, jak wykonuje się tynki maszynowe gipsowe, nawet we wnętrzach budynków wielkopowierzchniowych.

Tynki maszynowe – na czym polega ta technika?

Tynki dzieli się w budownictwie i wnętrzarstwie ze względu na zaprawę (tynk gipsowy, tynk wapienno-cementowy) oraz ze względu na sposób ich zakładania. Technikami nakładania tynków są metody tradycyjne narzucane i innowacyjne maszynowe. To właśnie nowoczesna technika wykorzystywana przez takie podmioty z branży remontowej jak firmę SOB-BUD pozwala na wykonywanie prac nawet w wielkopowierzchniowych obiektach w bardzo krótkim czasie. Tynki maszynowe powstają dzięki zmieszaniu gotowej i suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w urządzeniu zwanym agregatem tynkarskim. Po odpowiednim połączeniu składników nakładane są one za pomocą pistoletów natryskowych. Umożliwia to bardzo dynamiczne i szybkie tynkowanie ścian, a także sufitów.

Zalety tynkowania maszynowego

Tynkowanie maszynowe gipsowe oraz cementowo-wapienne mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest oszczędność czasu. Prace przy tynkowaniu maszynowym są nawet o 4 razy krótsze niż te wykonywane metodą tradycyjną. Pozwala to na generowanie olbrzymich oszczędności, zwłaszcza przy wykańczaniu pomieszczeń o dużych powierzchniach – np. budynków użyteczności publicznej czy obiektów korporacyjnych. Tynkowanie maszynowe nie wymaga również wykorzystania betoniarki, a także przygotowywania miejsca na duże ilości piasku oraz wapna. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są tynki maszynowe gipsowe, które w przypadku dobrej nośności ścian i sufitów mogą być nakładane w całym wnętrzu. Zaletą tego typu tynków jest pobieranie z otoczenia wilgoci, co pozytywnie wpływa na tworzenie się przyjaznego mikroklimatu wnętrz.

Tynki maszynowe gipsowe – zasady zakładania

Tynki maszynowe gipsowe wykonuje się jednowarstwowo. Dzięki temu generowane są niższe koszty remontu przy wysokim poziomie gładkości ścian – są one znacznie gładsze niż te pokryte tynkiem wapienno-cementowym. Warto wiedzieć, że tynki maszynowe gipsowe nie wymagają zakładania gładzi, dlatego po ich wyschnięciu można bezpośrednio rozpocząć kolejne etapy prac wykończeniowych. Szczegółowymi etapami prac zakładania tynków maszynowych gipsowych są:

  • nakładanie tynku bez obrzutki,
  • wykonanie wyrównania łatą H,
  • uzupełnienie braków w strukturze,
  • trapezowanie gotowej powierzchni (równanie, wyznaczanie płaszczyzn),
  • wykonanie piórowania (likwidacja delikatnych nierówności szpachlą zwaną piórem),
  • zraszanie ściany wodą w celu likwidacji mleczka gipsowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz