Artykuł sponsorowany

Jak funkcjonuje skup monet?

Jak funkcjonuje skup monet?

Bywa, że niektórzy nie są świadomi tego, jakie skarby kryją się w ich szufladach. Dotyczy to zwłaszcza  monet, które mogą mieć naprawdę dużą wartość. Numizmatycy za niektóre okazy są w stanie zapłacić krocie. Dlatego, jeżeli moneta nie ma dla właściciela wartości sentymentalnej, a także nie jest on kolekcjonerem, warto udać się z nią do skupu. Może okazać się, że sprzedaż numizmatu będzie wiązała się z solidnym zastrzykiem gotówki.

Jakie numizmaty można sprzedać w skupie monet?

Ten, kto podejrzewa że moneta której jest właścicielem ma dużą wartość, powinien udać się do punktu skupu. Tam specjaliści dokładnie przyjrzą się jej oraz ocenią jej stan.

Do skupu można przyjść nie tylko z monetami kolekcjonerskimi. Punkty takie umożliwiają także sprzedaż numizmatów okolicznościowych oraz całych kolekcji. Powodzeniem cieszą się zarówno te z nich, które są złota, srebra, jak i z metali nieszlachetnych. Trzeba także podkreślić, że skupowane są monety polskie oraz pochodzące z zagranicy.

Jeżeli właściciel monet chce je sprzedać, powinien pamiętać o kilku zasadach. Zdecydowanie odradza się ich czyszczenie na własną rękę. Mogą powstać przez to rysy, które obniżą ich wartość. Poza tym za numizmaty pokryte patyną można niekiedy otrzymać więcej pieniędzy.

Czasami wśród rodzinnych pamiątek czy szpargałów można znaleźć stare i wyjątkowe monety. Dobrym pomysłem jest ich sprzedaż w punkcie skupu. Transakcja przebiega bardzo szybko, a pieniądze wypłacane są właścicielowi gotówką. To, jaką kwotę dostanie on za przyniesiony numizmat, zależy od jego rodzaju, ale i stanu. Pod tym kątem sprawdzają go profesjonaliści pracujący w skupie” – mówi ekspert ze  Sklepu Numizmatycznego Arkadia.

Jak wygląda wizyta w skupie monet?

Monetę najlepiej przynieść do skupu zapakowaną tak, aby nie miała kontaktu z innymi przedmiotami. Pozwoli to zabezpieczyć ją przed powstaniem otarć czy rys.

Pracownicy takiego punktu dokonują bezpłatnej wyceny numizmatu. Robią to, zwracając uwagę na takie parametry jak jej rzadkość, rodzaj oraz stopień zużycia. Weryfikują również procent zarysowań i uszkodzeń mechanicznych każdego egzemplarza. Oceniany jest także stan lustra i rantu monety.

Po ustaleniu wartości właściciel numizmatu musi zadecydować o sposobie jego sprzedaży. Skup monet może zaproponować gotówkę za egzemplarz, który jest dosyć popularny i łatwo dostępny. W przypadku rzadszych okazów zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na sprzedaż komisową. Może mieć ona również formę aukcji. Jest to sposób na uzyskanie najkorzystniejszej ceny za monetę.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz