Artykuł sponsorowany

Jak efektownie odnowić kamienną posadzkę?

Jak efektownie odnowić kamienną posadzkę?

Posadzki z naturalnego i syntetycznego kamienia od lat cieszą się niegasnącą popularnością. Są trwałe, eleganckie i nie wymagają tak specjalistycznej pielęgnacji jak drewno. Niestety, z biegiem lat i na skutek intensywnej eksploatacji, kamienne posadzki matowieją i tracą swój luksusowy charakter. Czy można im przywrócić dawną świetność? Oczywiście, doświadczona firma sprzątająca poradzi sobie z tym śpiewająco.

Jakie posadzki kamienne najczęściej spotyka się w polskich domach i obiektach użyteczności publicznej?

Wyroby kamienne towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. Dziś chętnie wykorzystujemy ten materiał przy wykańczaniu wnętrz, w postaci blatów, parapetów czy posadzek właśnie. Kamienna podłoga dla wielu inwestorów jest synonimem luksusu, zwłaszcza jeśli na podłodze ląduje marmur, granit czy piaskowiec. Do zastosowań przemysłowych stosuje się raczej syntetyczne posadzki kamienne stworzone na bazie żywicy.

Co stanowi największe zagrożenie dla piękna naturalnych i syntetycznych podłóg z kamienia? Piasek wnoszony pod butami. W większości przypadków zawiera od drobiny kwarcu, czyli jednego z najtwardszych minerałów na Ziemi. Powoduje on powstawanie rys i zmatowień na kamiennej posadzce. Najbardziej wrażliwy na zarysowania jest marmur, ponieważ jest to skała wapienna, stosunkowo miękka i podatna na uszkodzenie.

Pierwszy etap renowacji kamiennych posadzek, czyli dokładne oczyszczanie

Kamienne posadzki mają porowatą strukturę, co oznacza, że jeśli nie są odpowiednio zaimpregnowane, z łatwością gromadzą w sobie brud. Plamy i odbarwienia na podłodze z kamienia mogą powstać też na skutek stosowania silnej chemii gospodarczej i działania kwasów owocowych. Tu za przykład można podać marmurową podłogę w kuchni, na którą ktoś rozlał wino lub przemysłowe lastryko położone na pasażu, na którym sprzedaje się owoce i kiszonki.

Firma sprzątająca SOGAMA ECO z siedzibą w Gliwicach ma duże doświadczenie w renowacji kamiennych posadzek. Wspomniane wyżej przedsiębiorstwo z łatwością poradzi sobie z usuwaniem najbardziej uporczywych plam i zabrudzeń z kamienia naturalnego i syntetycznego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesny i specjalistyczny sprzęt oraz ekologiczne środki czyszczące. Do czyszczenia kamiennych posadzek wykorzystuje się szorowarki, które centymetr po centymetrze przywracają podłodze pierwotny blask.

Drugi etap renowacji kamiennych posadzek, czyli polerowanie

Nawet najlepsza szorowarka nie jest w stanie usunąć rys z kamiennej podłogi. W tym celu ekipa sprzątająca używa maszyny polerskiej z diamentowym padem. Pady te mają różną skalę gradacji, którą dobiera się w zależności od stopnia zniszczenia posadzki. Proces szlifowania, czyli mechanicznego wygładzania zniszczonej powierzchni, prowadzony jest na mokro, co pozwala uniknąć zapylenia.

Po zakończeniu polerowania ekipa sprzątająca zbiera z posadzki wodę wraz z zanieczyszczeniami przy pomocy maszyny szorująco-zbierającej bądź odkurzacza wodnego. Następnym etapem jest polerowanie posadzki na sucho. Już wówczas można zauważyć widoczną zmianę w wyglądzie podłogi – staje się ona idealnie czysta, gładka i lśniąca. A to jeszcze nie koniec renowacji.

Ostatni etap renowacji kamiennych posadzek, czyli krystalizacja lub impregnacja

Aby zabezpieczy podłogę z kamienia przed ponownym zabrudzeniem i zarysowaniem, a także, by podtrzymać spektakularny efekt polerowania, wykonuje się krystalizację lub impregnację podłogi. Ten pierwszy zabieg przeznaczony jest zazwyczaj do podłóg marmurowych i polega ona na aplikacji specjalnego środka, który będzie rozpuszczał naturalnie tworzące się na marmurze kryształki węglanu wapnia. W efekcie przemienią się one w twarde związki węglanu wapnia, co spowoduje utwardzenie się wierzchniej warstwy podłogi. Warto zaznaczyć, że krystalizacje podłóg marmurowych przeprowadza się zarówno na świeżo położonej posadzce, jak i na tej poddanej renowacji.

Impregnacja z kolei polega na naniesieniu na podłogę kamienną polimerowych lub akrylowych powłok zabezpieczających. Wykonuje się ją w przypadku konglomeratów, granitów, trawertynów, kwarców i innych, twardszych minerałów. Firma sprzątająca SOGAMA ECO zaprasza do współpracy klientów indywidualnych, biznesowych oraz instytucje. Gwarantuje konkurencyjne ceny usług związane z renowacją podłóg kamiennych oraz spektakularny efekt odświeżenia. Wyróżnia ją to, że nie stosuje agresywnych środków chemicznych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz