Artykuł sponsorowany

Jak działają siłowniki hydrauliczne i gdzie się je stosuje?

Jak działają siłowniki hydrauliczne i gdzie się je stosuje?

Siłowniki hydrauliczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń i maszyn takich jak na przykład: prasy, ciągi technologiczne w walcowniach, dźwigi, koparki, czy inne maszyny budowlane. Ich praca polega na wykonywaniu ruchu posuwisto-zwrotnego pod wpływem ciśnienia oleju hydraulicznego. Zasada działania polega na zamianie siły potencjalnej cieczy roboczej, na wybrany ruch danej maszyny czy pojazdu. Dzięki zastosowaniu siłowników hydraulicznych maszyny uzyskują bardzo dużą sprawność techniczną w wyniku czego przy małym wydatku energetycznym są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia, gwarantując przy tym precyzyjne przemieszczenia.

Zasada działania siłownika hydraulicznego

Siłowniki hydrauliczne możemy podzielić na dwa typy, w zależności od działania – na jednostronne lub dwustronne. Siłowniki hydrauliczne jednostronne charakteryzują się tym, że olej doprowadzany jest z jednej strony tłoka, co generuje oddziaływanie siły i ruch w jednym kierunku. Powrót tłok do położenie początkowe, następuje w wyniku siły zewnętrznej działającej na tłok poprzez tłoczysko lub sprężynę. W przypadku siłownika dwustronnego działania, olej hydrauliczny doprowadzony jest z dwóch stron tłoka, co powoduje działanie siły zarówno przy wysuwaniu, jak i przy powrocie tłoczyska.

Głównymi elementami siłownika tłokowego są: cylindrycznego korpusu, tłok, tłoczysko i dławnica.

Tłok poruszający się wewnątrz cylindra wyposażony jest w komplet uszczelnień, które  zapewnienia szczelności wewnętrzną siłownika.

Tłoczysko to element okrągły, którego średnica jest mniejsza od średnicy tłoka. Połączone jest z  tłokiem i stanowi element, którego zadaniem jest przeniesienie sił z przesuwającego się tłoka na element mechanizmu wykonujący właściwą pracę.

Dławnica to element zamykający przestrzeń wewnętrzną siłownika, przez który przechodzi tłoczysko. W swojej konstrukcji posiada komplet uszczelnień zapewniających szczelność zewnętrzną siłownik.

W niektórych siłownikach stosuje się także zawór dławiący, który służy jako hamulec, sprawiający, że ruch tłoka kończy się płynnie.

Gdzie wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne stosuje się w przemyśle, motoryzacji, budownictwie, rolnictwie i wielu innych branżach, gdzie konieczne jest wykorzystanie dużych sił nacisku. Siłowniki o działaniu jednostronnym stosowane są przede wszystkim w górnictwie, hutnictwie, przemyśle stoczniowym i energetyce. Siłowniki działające dwustronnie sprawdzają się w maszynach budowlanych oraz do poruszania elementów maszyn służących do robót zautomatyzowanych.

Ogromną zaletę urządzeń hydraulicznych jest prostota ich konstrukcji, która zapewnia dużą niezawodność i bardzo dużą siłę, przy stosunkowo niewielkim nakładzie energetycznym. Pozwalają przy tym na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji działania.

Firma Utech Hydraulic jest Certyfikowanym Dystrybutorem najlepszej jakości produktów z zakresu hydrauliki siłowej produkowanych przez Parker Hannifin

Opracowanie:
Kielce, Olszewskiego 19A
tel. 41 345 32 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz