Artykuł sponsorowany

Jak działają pieczątki automatyczne?

Jak działają pieczątki automatyczne?

Posiadanie pieczątki przez firmę nie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Mimo to jest urządzeniem niezwykle użytecznym i koniecznym, jeśli chodzi o kontakty z bankiem czy ubezpieczycielami. Dodaje także wiarygodności przedsiębiorstwu oraz jest pomocna na poczcie - wystarczy przybić ją w miejscu adresu zwrotnego podczas wysyłania pism. Dawniej używane stemple, zostały zastąpione wygodnymi w użyciu pieczątkami automatycznymi.

Budowa pieczątki automatycznej

Aby dobrze zrozumieć mechanizm działania pieczątki automatycznej, należy poznać elementy, z których jest zbudowana. Mimo iż modele różnych marek mogą nieco inne detale, to wymienić można 3 główne części:

  • obudowa z wewnętrzną sprężyną,
  • tuszownica,
  • płytka z tekstem.

Ponadto, częstym wyposażeniem jest zatyczka, dzięki której możliwe jest wygodne złożenie urządzenia i odizolowanie tuszu od czynników zewnętrznych. Tuszownica to prostokątny element, który jest nasiąknięty czynnikiem roboczym. Praktycznie w każdym modelu pieczątki automatycznej, możliwa jest jej wymiana, a należy to zrobić, kiedy odbicie na dokumentach zaczyna robić się niewyraźne. 

Zasada działania automatu pieczątki

Zasada działania mechanizmu jest genialna w swej prostocie. W stanie spoczynku płytka z napisem przylega do tuszownicy. Po przyłożeniu urządzenia do kartki i naciśnięciu obudowy, płytka tekstowa obracana jest dzięki sprężynie, a tekst odbija się na kartce. Gdy zwolnimy nacisk, płytka wraca do pozycji startowej i znów dotyka tuszownicy. W ten sposób natychmiastowo możliwe jest wykonanie kolejnej odbitki. 

-Przewagą samotuszującego automatu nad dawniej używanymi stemplami jest to, że nie musimy za każdym razem przykładać płytki z tekstem do gąbki z tuszem. Sprytny mechanizm wykonuje to za nas z odpowiednią siłą. Dzięki temu unikniemy kleksów czy rozmazanej odbitki- wyjaśnia przedstawiciel drukarni Edytor Studio.

Jak wybrać odpowiednią pieczątkę?

Rynek oferuje ogromny wybór pieczątek i każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Chociaż najpopularniejszym modelem jest ten dający prostokątne czarne odbicie, to istnieje wiele możliwości i wariacji kolorów i kształtów. Niebieski, granatowy, zielony, czerwony, a nawet dwukolorowe lub multikolor.  Najważniejsze jest, aby tekst, który chcemy, aby znalazł się na odbitce, był czytelny, dlatego nie powinien on być mniejszy niż 7. Drobnym, ale pomocnym detalem, są gumki zamontowane w dolnej części obudowy. Dzięki nim, urządzenie po przyłożeniu do kartki nie będzie się ślizgało. 

Istotne jest także, jak często będziemy korzystać z automatu. Jeśli tylko od czasu do czasu sygnować będziemy kilka faktur, to dobrym wyborem będzie lekki plastikowy model. W przypadku setek dokumentów podbijanych codziennie warto zainwestować w solidne urządzenie z metalowym korpusem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz