Artykuł sponsorowany

Jak działają fundacje dla dzieci z zespołem Downa?

Jak działają fundacje dla dzieci z zespołem Downa?

Zespół Downa to choroba wrodzona spowodowana obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Trisomia 21 powoduje u dzieci liczne dysfunkcje związane zarówno z funkcjonowaniem poznawczym, jak i cechami fizycznymi. Warto podkreślić jednak, że nie jest to wada uniemożliwiająca rozwój. Dzieci z zespołem Downa wymagają akceptacji i wsparcia ze strony opiekunów, a także otoczenia. Fundacje wspierające rodziców w wychowaniu niepełnosprawnych dzieci pomagają stworzyć komfortowe i przyjazne warunki. Specjaliści z różnych dziedzin czuwają nad wieloma aspektami rozwojowymi. Fundacje zapewniają profesjonalną opiekę medyczną i psychologiczną. Oprócz tego zajmują się organizacją akcji charytatywnych, zajęć integracyjnych oraz gier i zabaw dla dzieci. Co warto wiedzieć o działalności organizacji wspierających osoby z zespołem Downa?

Ograniczenia i możliwości rozwojowe dzieci z zespołem Downa

Prawidłowa opieka powinna opierać się na wiedzy o dysfunkcjach i ograniczeniach związanych z chorobą. Zespół Downa charakteryzuje się zmniejszonymi zdolnościami poznawczymi, lekką niepełnosprawnością intelektualną oraz skłonnością do zaburzeń myślenia. Dzieci mają specyficzny wygląd zewnętrzny, krótsze kończyny, a także osłabione napięcie mięśniowe. Zarówno rodzice, jak też członkowie fundacji muszą wziąć pod uwagę te ograniczenia, planując rozwój dziecka. Jednak ważne, aby skupić się nie na dysfunkcjach, lecz – możliwościach. Jakich?

Jak tłumaczy wolontariusz z Fundacji Miś  pomagającej chorym na autyzm : Mimo obniżonych zdolności poznawczych i intelektualnych dzieci z zespołem Downa mogą dynamicznie się rozwijać. Osoby z trisomią 21 charakteryzują się wysoką zdolnością do naśladownictwa. Dzięki temu mogą uczyć się poprzez powtarzanie działań opiekunów. Oprócz tego dzieci dobrze komunikują się za pomocą gestów. Warto więc zapewnić im możliwość interakcji i kontaktu zarówno z rówieśnikami, jak i osobami dorosłymi, na przykład wolontariuszami z fundacji. Z kolei dobra pamięć wzrokowa pozwala niepełnosprawnym zapamiętać informacje przekazywane za pomocą obrazów, zdjęć lub grafik w książkach.

Organizacja czasu dla dzieci z zespołem Downa

Fundacje dla dzieci z niepełnosprawnością zajmują się między innymi organizacją wolnego czasu w sposób aktywny. Bardzo istotne jest dopasowanie form aktywności i zabawy do mocnych stron dziecka. Podopieczni muszą przede wszystkim czuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Często stosowanymi sposobami rozrywki są gry i zabawy rozwijające zdolności manipulacyjne, a także motoryczne najmłodszych.

Wartościowym i ważnym elementem rozwoju są kontakty interpersonalne. Dzieci z zespołem Downa powinny brać udział w zajęciach integracyjnych, aby zwiększać swoje kompetencje społeczne. W tym przypadku istotna jest pełna akceptacja ze strony rodziny oraz otoczenia. Dziecko powinno czuć się w pełni wartościowe i wspierane na każdym etapie.

Opieka specjalistyczna i działalność charytatywna fundacji

Dzieci z wrodzoną niepełnosprawnością wymagają stałej opieki lekarskiej już od wczesnego dzieciństwa. Opieka medyczna to nie jedyny ważny aspekt. Fundacje zapewniają swoim podopiecznym profesjonalną pomoc z zakresu psychologii oraz socjologii. Lekarze i terapeuci są wrażliwi na indywidualne potrzeby każdego dziecka, co pozwala dobrać skuteczną formę profilaktyki.

Członkowie fundacji, wolontariusze oraz opiekunowie zajmują się organizacją różnorodnych akcji charytatywnych. Zbiórki pieniężne, żywnościowe lub rzeczowe to jedynie przykłady bezinteresownej pomocy. Celem zbiórek jest wsparcie rodzin osób niepełnosprawnych w osiągnięciu dobrobytu materialnego umożliwiającego zakup leków, środków higienicznych i innych niezbędnych produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz