Artykuł sponsorowany

Jak działają dźwiękowe systemy ostrzegania o pożarze?

Jak działają dźwiękowe systemy ostrzegania o pożarze?

Ogień rozprzestrzenia się bardzo dynamicznie, dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze działanie po zauważeniu oznak pożaru. Wczesna reakcja jest możliwa między innymi dzięki dźwiękowym systemom ostrzegania. Jak konkretnie działają, gdzie sprawdzają się najlepiej i dlaczego warto się na nie decydować? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

DSO – budowa i zasada działania

Dźwiękowe systemy ostrzegania są również oznaczane skrótem DSO. Pod tymi pojęciami kryje się zespół elementów wchodzących w skład instalacji informujących o zagrożeniu pożarem. Najważniejszym segmentem układu tego typu jest centrala. Dźwiękowe systemy ostrzegania o pożarze składają się również z głośników, które można umieszczać w różnych miejscach, zarówno na ścianach, jak i na suficie. Co więcej, mogą one być połączone z mikrofonem dla straży pożarnej. Dzięki systemowi nadaje się komunikaty dźwiękowe w wybranych częściach budynku. W ten sposób łatwiej kontrolować ewakuację bez wzbudzania paniki. Wiadomość o zagrożeniu może być przekazywana przez strażaka, ale komunikaty są też zwykle wynikiem zaprogramowania systemu i uruchamiają się po wykryciu ognia. Konkretna budowa instalacji zależy od wymagań danego budynku. Umiejętne zaprojektowanie jej to podstawa, która wpływa na efektywność działania systemu, a co za tym idzie, ułatwia zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom danego obiektu.

Zalety korzystania z DSO

Obecnie budynki są lepiej niż kiedyś przygotowane na pojawienie się ewentualnego pożaru. Nie zmienia to jednak faktu, że ryzyko cały czas istnieje, dlatego nie należy tracić czujności. Nowoczesne rozwiązania znacznie zwiększają bezpieczeństwo oraz ułatwiają przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Dźwiękowe systemy ostrzegania (oferowane na przykład przez firmę STRAŻAK) przekazują informację o pojawieniu się ognia w sposób kontrolowany, bez wzbudzania niepotrzebnej paniki, a jednocześnie umożliwiają szybkie poinstruowanie użytkowników budynku co do konkretnych działań. W sytuacjach tego typu ludzie często zaczynają panikować i zapominają o zasadach bezpiecznej ewakuacji. Możliwość wygłaszania jasnych i sprecyzowanych komunikatów jest wówczas nieoceniona. Dlatego właśnie tak dobrą opcją jest instalacja dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Sprawdzą się one przede wszystkim w często uczęszczanych budynkach publicznych. Co więcej, systemy złożone z mikrofonów i głośników mogą służyć nie tylko do uprzedzania o niebezpieczeństwie, ale również do przekazywania innych informacji, na przykład w sklepach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz