Artykuł sponsorowany

Jak działa osuszacz powietrza?

Jak działa osuszacz powietrza?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza może być niebezpieczna, ponieważ prowadzi do rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby temu zapobiec, w miejscach o podwyższonej wilgotności stosuje się specjalistyczne urządzenia – osuszacze powietrza. Producenci oferują różne rodzaje tych urządzeń, różniące się od siebie budowa, sposobem działania oraz zastosowaniem. Sprawdź, jak działają osuszacze powietrza i kiedy są stosowane.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacze powietrza, ze względu na ich budowę oraz sposób działania podzielić możemy przede wszystkim na osuszacze ziębnicze, nazywane także osuszaczami kondensacyjnymi, a także osuszacze adsorpcyjne. Choć ich budowa się różni zadaniem obu rodzajów jest wychwyt wodę w postaci gazowej i zamiana jej w ciecz, a następnie odprowadzenie do zbiornika bądź kanalizacji. Szeroki wybór osuszaczy powietrza znajdziesz w ofercie Humac Air Creators, sprzedawcy urządzeń oraz systemów do osuszania. Z ich produktów korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i duże firm, głownie z branży produkcyjnej.

Działanie osuszaczy kondensacyjnych

Osuszacze kondensacyjne wykorzystują w swoim działaniu fizyczny proces kondensacji pary wodnej. Wilgotne powietrze chłodzone jest przez wymiennik ciepła wytwarzający kondensat wodny. Proces ten najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie panują średnie oraz wysokie temperatury, a mimo to wilgotność względna przekracza 40%.

Osuszacze kondensacyjne najczęściej stosuje się więc w zakładach przemysłowych. Mają także szerokie zastosowanie komercyjne oraz prywatne – wszędzie tam, gdzie konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności lub zapobieganie kondensacji.

Budowa osuszacza kondensacyjnego

Osuszacz kondensacyjny swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzator. Do skroplenia wody urządzenie to wykorzystuje efekt rosy czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Głównymi elementami osuszacza kondensacyjnego są:

  • sprężarka - kompresor,
  • dwa powietrzne wymienniki ciepła,
  • wentylator.

Urządzenia te posiadają hermetyczny układ chłodniczy - nie ma konieczności uzupełniania czynnika chłodzącego. Należy jednak pamiętać, by regularnie czyścić filtr powietrza osuszacza.

Osuszacze kondensacyjne cechują się bardzo dużą wydajnością, jednak w wąskim zakresie wilgotności oraz temperatury – doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie  wilgotność powietrza przekracza 80%, a temperatura jest wysoka (ok. 30°C). W temperaturach niższych oraz pomieszczeniach o niższym poziomie wilgotności wydajność tego typu osuszaczy znacznie spada, dlatego popularniejszym wyborem klientów są osuszacze adsorpcyjne.

Osuszacze adsorpcyjne – budowa i zastosowanie

Osuszacze adsorpcyjne działają na zasadzie wykorzystania materiałów naturalnie suszących, czyli mających wysokie powinowactwo fizykochemiczne do pary wodnej. Do materiałów takich należy często stosowany w nich żel krzemionkowy. Osuszacze adsorpcyjne doskonale sprawdzają się w środowiskach, w których wymagane są niskie wartości wilgotności nawet przy bardzo niskich temperaturach. Technika adsorpcyjna,  pozwala na osuszanie dowolnego rodzaju środowiska, praktycznie w każdych warunkach.

Głównym element konstrukcyjny osuszacza adsorpcyjnego stanowi rotor, który pokryty jest adsorbentem, zazwyczaj żelem krzemionkowym. Kiedy powietrze przepływa przez rotor, osadza się na nim wilgoć. Co ważne, osuszacze adsorpcyjne także można podzielić na dwa rodzaje:

  • urządzenia do zastosowań domowych,
  • osuszacze przemysłowe.

Osuszacze adsorpcyjne cechują się stałą wydajnością w bardzo szerokim zakresie wilgotności, a także  temperatury powietrza – doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach chłodnych, jak i ciepłych. Mogą być wykorzystywane w miejscach bardzo wilgotnych, do obniżenia poziomu wilgotności, jak i zakładach przemysłowych, gdzie konieczne jest  osiągniecie bardzo niskiej wilgotności powietrza - nawet poniżej 30%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz