Artykuł sponsorowany

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Tradycyjne kominki są piękną ozdobą wnętrz, jednak wykorzystanie ich w charakterze ogrzewania ma poważne ograniczenia. Ciepło powstające przy spalaniu paliwa w takim kominku oddawane jest bezpośrednio do otoczenia paleniska, toteż zasięg energii grzewczej jest ograniczony wyłącznie do pomieszczenia, w którym zamontowano urządzenie. Aby za pomocą kominka ogrzać równomiernie większą powierzchnię, należy wybrać nowoczesny model z wymiennikiem ciepła.

Kominek kominkowi nierówny

Myśląc o kominku, zwykle wyobrażamy sobie nieduże palenisko, które rozświetla i ogrzewa pomieszczenie, czyniąc je wyjątkowo przytulnym. Choć z zewnątrz kominki wydają się różnić wyłącznie rodzajem obudowy, tak naprawdę kryją w sobie rozmaite rozwiązania, których rodzaj wpływa na możliwości grzewcze urządzeń. Najzwyklejsze, murowane kominki z otwartym paleniskiem nie są praktyczne, gdyż większość ciepła ucieka z nich prosto do komina. Obecnie zamiast nich stosuje się wkłady kominkowe, które pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć straty energii, kierując ją do wnętrz. Ich stosowanie daje nie tylko piękny efekt wizualny, ale też pozwala skutecznie dogrzać pomieszczenie, w którym płonie ogień.

Największą oszczędność energii powstającej w palenisku zapewniają wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Takie urządzenia działają na zasadzie zbliżonej do kotłów centralnego ogrzewania. Ciepło, powstające podczas spalania paliwa, ogrzewa czynnik zamknięty w wymienniku ciepła, czyli wodę znajdującą się w płaszczu kominka. Stąd energia przekazywana jest do instalacji z grzejnikami, które oddają ciepło również w innych pomieszczeniach.

Ogrzewanie domu i wody użytkowej kominkiem

Jak wspomnieliśmy wyżej, spaliny w kominku z płaszczem wodnym nie ogrzewają powietrza, ale czynnik grzewczy. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji urządzenia. Kominki tego typu posiadają zamknięte palenisko, a wokół wkładu znajduje się płaszcz, czyli podwójna ścianka, w której zamknięty jest wymiennik ciepła. Woda podgrzana w wymienniku krąży w instalacji grzewczej budynku, dzięki czemu ciepło przekazywane jest do grzejników znajdujących się nawet w sporej odległości od paleniska – tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego Epiecyki.pl.

Podłączony do instalacji c.o. kominek z płaszczem wodnym może więc być używany do ogrzewania domu, jednak zwykle wykorzystywany jest jako wsparcie większego, głównego systemu. Kiedy warto rozważyć jego montaż? Przede wszystkim wtedy, gdy szukamy dodatkowego, tańszego sposobu ogrzewania w przejściowych porach roku. Ogrzewanie wnętrz i przygotowanie ciepłej wody użytkowej kominkiem na pewno przyda się, tuż przed rozpoczęciem pełnego sezonu grzewczego i wiosną, gdy nie opłaca się już regularnie rozpalać w głównym kotle. Co ważne, wolnostojące kominki mogą być wspaniałą dekoracją i często to właśnie aspekt estetyczny przesądza o ich montażu. Jeżeli planujesz inwestycję w kominek, weź pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale też funkcjonalność. Model z wymiennikiem ciepła z pewnością docenisz już podczas pierwszych przymrozków.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz