Artykuł sponsorowany

Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzatory są wszędzie – nie tylko w biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również w wielu domach, a nawet mieszkaniach. System klimatyzacyjny oczyszcza powietrze, a także ochładza je, dzięki czemu nawet w upalne dni w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura jest komfortowa. Sprawdź, jak zbudowany jest klimatyzator i na czym polega jego działanie.

Jak zbudowany jest klimatyzator?

Klimatyzator, wbrew pozorom nie jest jednym urządzeniem, a całym systemem. Składa się on z dwóch niezależnych urządzeń – jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, które połączone są przewodem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, które podzielić można ze względu na miejsce ich montażu:

  • klimatyzatory ścienne,
  • klimatyzatory podsufitowe,
  • klimatyzatory przypodłogowe,
  • klimatyzatory kasetonowe,
  • klimatyzatory kanałowe,

a także ze względu na sposób działania. Najpopularniejszym rodzajem jednostki wewnętrznej klimatyzatora jest jednostka typu split. Klimatyzator tego typu zbudowany jest z filtra powietrza, jonizatora powietrza, prowadnic pionowych (które umożliwiają regulację nawiewu powietrza na boki) oraz klapy poziomej (która umożliwia regulację nawiewu powietrza góra-dół). Jednostka typu split posiada również otwory: wlotowy i wylotowy oraz kraję wlotową, która zabezpiecza otwór.

Najpopularniejsze jednostki zewnętrzne (typu split) zbudowane są z kolei z parownika, sprężarki oraz zaworu rozprężającego.

W jaki sposób działa klimatyzacja?

System klimatyzacyjny działa jak duża lodówka. Działanie instalacji klimatyzacyjnej polega na pobieraniu energii z pomieszczenia (w postaci ciepłego powietrza) przez urządzenie i oddawaniu jej na zewnątrz budynku za pomocą jednostki zewnętrznej. Chłodzenie powietrza rozpoczyna się w momencie, gdy czynnik chłodzący pobiera energię z pomieszczenia, a następnie w postaci pary trafia do sprężarki. Sprężarka jest sercem całego urządzenia – podnosi ona ciśnienie oraz temperaturę czynnika chłodzącego, a powstała w ten sposób gorąca para trafia do skraplacza. W skraplaczu czynnik chłodzący oddaje ciepło (które wydostaje się na zewnątrz budynku), a następnie wraca do parownika i cały cykl się powtarza.

Podczas całego procesu klimatyzator nie tylko chłodzi powietrze, ale też oczyszcza powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych i zapewnia optymalny stopień wilgotności powietrza.

Co zrobić, gdy klimatyzator ulegnie awarii?

Systemy klimatyzacyjne, jak każde urządzenia, czasem ulegają awarii. Nieprawidłowa prace łatwo rozpoznać po głośnych dźwiękach, które wydaje urządzenie, dziwnym zapachu lub osłabionym chłodzeniu powietrza, mimo tych samym parametrów. Do najczęstszych awarii klimatyzatorów zaliczyć można:

  • zanieczyszczenie urządzenia,
  • ubytek czynnika chłodniczego w układzie,
  • zaleganie wilgoci w układzie chłodniczym,
  • wyciek wody z parownika,
  • uszkodzenie sprężarki,
  • awarie podzespołów elektronicznych.

O ile pierwszych trzech da się uniknąć, regularnie serwisując sprzęt, tak w przypadku pozostałych usterek konieczna może być wymiana części na nowe. Wszystkie niezbędne części i komponenty do klimatyzatorów popularnych producentów znajdziesz w ofercie Hurtowni PHU Popularna – specjalistycznego sklepu z częściami dla urządzeń chłodniczych, sprzętów AGD, klimatyzacji i wentylacji. W miejscu takim możesz liczyć na profesjonalne doradztwo przy wyborze części oraz wskazówki dotyczące montażu zakupionych komponentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz