Artykuł sponsorowany

Jak dokonać oceny umiejętności spawacza?

Jak dokonać oceny umiejętności spawacza?

Tworzenie złożonych budowli metalowych, w szczególności spawanych konstrukcji stalowych, wymaga wieloetapowych działań przygotowawczych, do których należy także określenie wszystkich niezbędnych dla konkretnego projektu wymagań spawalniczych. Zgodnie z normą ISO 3834 w owych wymaganiach musi znajdować się także weryfikacja podwykonawcy, wykonującego prace spawalnicze na danym obiekcie, a co za tym idzie także ocena umiejętności jego spawaczy.

Egzamin kwalifikacyjny – podstawa oceny umiejętności spawacza

Konieczność przejścia przez każdego kandydata na spawacza praktycznego egzaminu jest oczywiście bezwzględnie wymagana i taka procedura dotyczy wszystkich kursantów uczących się tego zawodu. Najważniejszą, co jest oczywiste, pozycją takiego egzaminu jest sprawdzenie umiejętności manualnych przyszłego spawacza zwanego też czasem operatorem spawania. Jednakże każdego spawacza winna też cechować zdolność prawidłowego rozumienia ustnych lub pisemnych instrukcji i zgodnego z nimi postępowania; również te właśnie predyspozycje bada się w czasie egzaminów na kursach spawalniczych. Zasady obowiązujące podczas egzaminu kwalifikacyjnego spawacze stali zdefiniowano w normie PN-EN ISO 9606-1; dotyczą one przede wszystkim spawania ręcznego oraz częściowo zmechanizowanego. Szczególny nacisk podczas egzaminu kładzie się na kontrolę właściwego prowadzenia elektrody lub palnika. O tym, na czym w praktyce polega takie testowanie umiejętności kandydata na spawacza, opowiadali nam specjaliści z firmy Welding Consulting z Poznania.

Wykonywanie złączy próbnych

Najważniejszym punktem każdego kwalifikacyjnego egzaminu spawalniczego jest wykonanie złącza próbnego. Zgodnie z cytowaną wcześniej normą, kontrolne złącze próbne powinno charakteryzować się odpowiednio wysokim poziomem trudności, co będzie gwarantowało, że wszelkie inne złącza, obiektywnie łatwiejsze, również będą prawidłowo wykonywane przez przyszłego operatora spawania. Oczywiście norma PN-287-1 opisuje też szczegółowo jakim badaniom poddawane muszą być takie próbki. Obligatoryjna jest zawsze ocena wizualna spawów, a w przypadku złączy doczołowych blach lub rur musi do tego jeszcze dojść badanie radiograficzne, które wszakże można zastąpić próbą zginania lub łamania. Metod kontroli złączy próbnych jest oczywiście znacznie więcej, wśród nich warto jeszcze wymienić badanie ultradźwiękowe.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej, istotnej rzeczy. Zdanie egzaminu i zdobycie odpowiedniego świadectwa kwalifikacyjnego nie gwarantuje jeszcze jego posiadaczowi, że może on zostać zatrudniony do realizacji każdego projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy określaniu wymagań spawalniczych dla jakiejś realizacji, weryfikuje się także umiejętności personelu podwykonawcy wykonującego daną konstrukcję. Może być tak, że w procesie rekrutacji taki podwykonawca będzie chciał przeprowadzić próbne spawania dla ubiegających się u niego o pracę spawaczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz