Artykuł sponsorowany

Jak dobrać agregat do urządzenia? Kilka słów o układach jedno- i trójfazowych

Jak dobrać agregat do urządzenia? Kilka słów o układach jedno- i trójfazowych

Wybierając agregat prądotwórczy musimy rozważyć kilka kwestii. Jedną z podstawowych stanowi dopasowanie agregatu do odbiornika energii elektrycznej. Odbiorniki możemy podzielić pod kątem zasilania, jakiego potrzebują w celu poprawnego działania. Z tego względu wyróżniamy odbiorniki jednofazowe i trójfazowe.

Różnice między odbiornikami jedno- i trójfazowymi

Odbiorniki jednofazowe to urządzenia cechujące się stosunkowo małą mocą, wymagające napięcia o wartości 1~230 V. Chodzi przede wszystkim o wszelkiego typu sprzęty elektroniczne i elektronarzędzia, urządzenia gospodarstwa domowego, silniki elektryczne jednofazowe oraz o ogrzewaniu elektrycznym. W przypadku odbiorników trójfazowych (3~400 V), mamy do czynienia z urządzeniami o zauważalnie większej mocy.

 Do tej grupy zaliczamy silniki elektryczne o dużej mocy, trójfazowe kuchnie AGD oraz ogrzewanie elektryczne. Warto również wspomnieć, że odbiorniki trójfazowe o wyjątkowo małych mocach bywają zasilane jednofazowo – komentuje ekspert łódzkiej firmy AGAR POWER, wyspecjalizowanej w wypożyczeniach wysokiej klasy agregatów prądotwórczych.

Relacja między agregatem a odbiornikiem

Moc agregatu prądotwórczego powinna przewyższać łączne zapotrzebowanie mocy urządzeń odbiorczych. Agregaty jednofazowe rekomenduje się użytkownikom, którzy nie planują zasilać przy ich pomocy urządzeń trójfazowych. Agregaty trójfazowe są natomiast bardziej uniwersalne – poza sprzętami trójfazowymi, podłączymy do nich urządzenia jednofazowe (dzięki dwóm kompletom gniazd). ,,Trzeba jednak pamiętać, że z gniazd jednofazowych agregatu trójfazowego nie powinniśmy czerpać więcej jak 60% mocy podawanej w specyfikacji. W przypadku podłączania urządzeń trójfazowych do gniazd trójfazowych, musimy natomiast uwzględnić dodatkowe przewymiarowanie mocy zasilania – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z silnikami elektrycznymi, urządzeniami grzewczymi, oświetleniem, zasilaczami UPS czy elektroniką. Każde z tych urządzeń ma bowiem inne zapotrzebowanie mocy” – dodaje specjalista AGAR POWER.

Dlaczego moc ma znaczenie?

Dobór niedostatecznej mocy agregatu, w stosunku do zapotrzebowania mocy urządzeń, skutkuje złym działaniem tych urządzeń (bądź brakiem działania). Za ,,niedopasowanie” mocy odpowiadają często prądy rozruchowe odbiorników. Trzeba bowiem wiedzieć, że moc pobierana w trakcie rozruchu urządzeń bywa kilka razy większa, niż ich zapotrzebowanie na moc w czasie zwykłej pracy. Problem sprawia m.in. jednoczesne zasilanie odbiorników jednofazowego i trójfazowego z agregatu trójfazowego o zbyt małej mocy. Może to doprowadzić do zjawiska asymetrii obciążeń na poszczególnych fazach.

Jeśli nie wiemy jaki agregat zastosować, zawsze możemy poprosić o pomoc fachowców. Specjaliści firmy AGAR POWER z Łodzi świadczą usługę wynajmu agregatów prądotwórczych o mocy dostosowanej do bieżących potrzeb. Dzięki temu gwarantują 100% niezawodność działania – niezależnie czy chodzi o zasilanie obiektów publicznych i handlowo-usługowych, maszyn przemysłowych czy urządzeń do obsługi imprez masowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz