Artykuł sponsorowany

Jak dobierać rozmiar ubranek dla niemowląt?

Jak dobierać rozmiar ubranek dla niemowląt?

Ubranka dla niemowląt należy dobierać szczególnie ostrożnie. Maluszek potrzebuje bowiem komfortu, a jego skóra jest wyjątkowo wrażliwa, stąd warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane będą ciuszki – najlepiej sprawdzą się tu naturalne tkaniny, np. bawełna czy bambus. Istotne znaczenie ma również odpowiedni rozmiar ubranka, które powinno zapewnić maluchowi wygodę. Jak odczytywać i wybierać rozmiary ubranek niemowlęcych?

Rozmiar ubranej dla niemowlaka. Dlaczego to takie ważne?

Wybór ubranka dla maluszka może wbrew pozorom nastręczać nie lada trudności, zwłaszcza gdy zostajemy rodzicami po raz pierwszy lub też wybieramy ubranka np. na prezent. Niemniej jednak warto pochylić się nad tą kwestią, jeśli zależy nam, by ubranko było praktyczne i dobrze służyło maluszkowi.

Trzeba mieć świadomość, że dziecko w pierwszym roku swojego życia przeżywa intensywny rozwój. Bardzo szybko rośnie, do tego co rusz nabywa nowych umiejętności i jest niezwykle ruchliwe. Wszystko to warunkuje odpowiedni dobór ubranek. Przede wszystkim powinny być one wygodne – nie mogą krępować ruchów dziecka i powinny zapewniać mu pełną swobodę w eksploracji świata. Nie może być więc mowy o zakładaniu dziecku zbyt ciasnych ubrań, ale pamiętajmy, że za luźne, wręcz "wiszące" ciuszki wbrew pozorom też nie będą wygodne.

Do tego dochodzi kwestia szybkiego wzrostu dziecka, istotna pod względem kompletowania wyprawki i skłaniająca rodziców do kupowania większych ubranek na zapas. Faktem jest, że maluch szybko "dorasta" do kolejnych rozmiarów, dlatego rzeczywiście warto mieć w zanadrzu ubranka w kolejnych rozmiarach, jednak trzeba też zachować umiar – szybki wzrost oznacza bowiem błyskawiczne wyrastanie z ciuszków, zatem nie warto kupować zbyt wielu sztuk w jednym rozmiarze. Pod tym względem bardziej opłacalne jest również kupowanie większej ilości pojedynczych części garderoby, np. dresów, legginsów czy bluzeczek, które posłużą maluchom nieco dłużej niż np. pajacyki czy rampersy. Tu dochodzi jeszcze kwestia sezonowości ubrań. Kompletując wyprawkę, warto wstrzymać się z kupowaniem dużej ilości ciuszków w konkretnych rozmiarach przeznaczonych na poszczególne pory roku – nie mamy bowiem pewności, kiedy dokładnie i jak duże urodzi się dziecko oraz jak szybko będzie rosło.

Zwróć uwagę na oznaczenia

Tradycyjnie wybór rozmiaru ubrania kojarzy się z oznaczeniami, takimi jak S, M czy L, jednak w przypadku ubranek niemowlęcych mamy do czynienia z inną klasyfikacją, a właściwie – w zależności od marki – różnymi podziałami. Najczęściej spotykamy się jednak z rozmiarówką 56, 62, 68 itd. Co to oznacza?

Te liczby to w rzeczywistości wzrost dziecka, oznaczają one po prostu długość ciała maluszka wyrażoną w centymetrach. - Tłumaczy przedstawiciel sklepu internetowego BoboDream. - Za standardowy rozmiar dla noworodka uznaje się 56, ewentualnie 62 w przypadku większych dzieci. Dla wcześniaków przeznaczone są natomiast rozmiary 50 i 52, a nawet mniejsze, np. 44. Z czasem rosnący maluch wymaga coraz większych rozmiarów i tak przykładowo od trzech do sześciu miesięcy będą to ubranka 62-68, natomiast w późniejszym okresie 74, 80 i 86.

Zdarza się, że niektórzy producenci stosują łączoną rozmiarówkę, np. 62/68. Inne przydatne wymiary to także obwód pasa, długość stopy przy zakupie skarpetek i bucików oraz obwód główki w przypadku zakupu czapeczki. Niekiedy można się też spotkać z oznaczeniami typu 0-3 czy 3-6 – tu mamy do czynienia z podziałem rozmiarów według wieku dziecka wyrażonym oczywiście w miesiącach. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i warto jednak posługiwać się jego faktycznym wzrostem przy doborze ubranek. W tym celu można też zmierzyć rozłożone „na płasko” ubranko, które dziecko aktualnie nosi. Nie kupujemy ubranek "na styk" i zawsze zaokrąglamy wzrost dziecka w górę. Trzeba też mieć świadomość, że rozmiarówki w przypadku różnych marek nie zawsze się ze sobą pokrywają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz