Artykuł sponsorowany

Jak dbać o zdrowie kota na co dzień? Profilaktyka zdrowia domowego pupila z Gabinetem weterynaryjnym Golden

Jak dbać o zdrowie kota na co dzień? Profilaktyka zdrowia domowego pupila z Gabinetem weterynaryjnym Golden

Ze statystyk wynika, że nawet połowa Polaków ma pod swoim dachem zwierze domowe, z czego nawet 20% stanowią właściciele kotów. Na szczęście świadomość w zakresie pielęgnacji i zdrowia pupili stale rośnie, dzięki czemu poziom ich życia z ludźmi wzrasta. Decydując się na tak poważny krok, jakim jest zakup zwierzątka, warto wiedzieć, że zabawa i przytulanie to nie wszystko, a dbanie o jego dobry stan to obowiązek każdego właściciela. Jak jednak można dbać o kota w domu podczas codziennego życia? Przedstawiamy kilka podpowiedzi z pomocą specjalistów z Gabinetu Golden.

Odpowiednie pilnowanie zwierzęcia to podstawa

Dbanie o dobro i zdrowie kota powinno zacząć się od zapewnienia mu bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wbrew pozorom domowe zwierzęta tego gatunku nie powinny spędzać samodzielnie czasu na zewnątrz. Jedynie w sytuacji, gdy właściciele posiadają dom, który jest ogrodzony w taki sposób, by kot nie mógł bez problemu uciekać poza granice działki.

Przyczyną takich zaleceń są dziesiątki zagrożeń, które czekają na zwierzaka na zewnątrz. Zaczynając od poruszających się niemal wszędzie samochodów, które w ułamku sekundy mogą doprowadzić do tragedii. Nawet zaparkowane auto może okazać się niebezpieczne, jeśli kot postanowi wejść pod maskę, gdzie jest ciepło i zostanie tam do czasu ponownego uruchomienia silnika. Kolejna kwestia to choroby, którymi może zarazić się od dzikich osobników. Może to być wścieklizna, koci katar, czy też zespół nabytego braku odporności.

Wyjaśnia nam jeden z ekspertów w dziedzinie weterynarii z Gabinetu weterynaryjnego Golden.

Trzymając zwierzę w domu, dobrze jest upewnić się, że nie będzie miało dostępu do żadnych substancji chemicznych, które mogą mu zaszkodzić. Wszelkie środki czystości najlepiej schować w taki sposób, by kot nie mógł nawet przypadkowo się do nich dostać.

Nawet jeśli staramy się pilnować swojego pupila, warto doinformować się u swojego weterynarza, kiedy wykonać odrobaczanie zwierząt.

Czy kota można kąpać?

Panuje powszechne przekonanie, że kotów absolutnie nie wolno samodzielnie kąpać, ponieważ wystarczy im jedynie ich proces czyszczenia sierści z pomocą języka. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawdą.

Szczególnie w przypadku sfinksów, które należy myć regularnie i dbać o ich higienę. Podobnie z kotami, które spędzają czas w przydomowym ogrodzie. Warto co jakiś czas poświęcić czas na ich kąpiel. Oczywiście należy wtedy użyć odpowiedniego szamponu, przeznaczonego dla tego gatunku zwierząt.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zaleca się, by powtarzać tę czynność częściej niż raz na kilka tygodni, w przypadku kotów o krótkiej sierści, nie powinno być to więcej niż raz na półtora miesiąca. Mając do czynienia z typem długowłosym, najlepiej obserwować stan jego sierści i dostosowywać częstość kąpieli do niego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz