Artykuł sponsorowany

Jak dbać o teren wokół bloku zimą?

Jak dbać o teren wokół bloku zimą?

Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla zarządców budynków mieszkalnych, jeśli chodzi o prace porządkowe. Choć opady śniegu zdarzają się coraz rzadziej, to nadal jednak należy być przygotowanym na regularne odśnieżanie chodników, dróg i parkingów należących do wspólnoty mieszkaniowej. To tylko część obowiązków, jakie spoczywają na administratorach, a wszelkie zaniedbania w tym zakresie są zagrożone karą grzywny.

Obowiązek regulowany prawnie

Wytyczne w tym zakresie zostały zawarte w ustawie o utrzymaniu czystości w gminach. To w gestii właściciela nieruchomości leży usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się w obrębie działki, a także przy jej granicy. W kwestii zabudowań wielorodzinnych, takich jak bloki, kamienice, czy też wieżowce za część wspólną, czyli również teren wokół budynku odpowiada zarządca. W związku z tym musi on zatrudnić odpowiednią firmę sprzątającą, na przykład Sogama Eco, która zadba o utrzymanie porządku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zaniedbanie takiego obowiązku wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Osoba, która dozna uszczerbku na zdrowiu na przykład na skutek upadku spowodowanego nieodśnieżonym chodnikiem, ma prawo żądać zapłaty odszkodowania, zwrotu kosztów leczenia, a nawet wypłaty renty od zarządcy. Ponadto straż miejska ma prawo wystawić mandat wynoszący maksymalnie 500 złotych.

Usuwanie śniegu

Obecnie zimy z roku na rok są coraz łagodniejsze. Niemniej jednak nadal zdarza się, że obfite opady śniegu, zwłaszcza na południu Polski, potrafią dać się we znaki. Biały puch, choć z pewnością dodaje uroku okolicy, to jednak może być przyczyną wielu problemów komunikacyjnych, zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Stąd też jednym z obowiązków zatrudnionej firmy sprzątającej jest bieżące odśnieżanie chodników oraz dróg dojazdowych. Niekiedy ważny jest także wywóz śniegu, aby nie tworzył zalegających zasp, które ograniczają widoczność kierowcom. Nie można zapominać o usuwaniu ciężkiego, mokrego śniegu z dachów. To wymaga odpowiedniego sprzętu oraz kwalifikacji do pracy na wysokościach – często technik alpinistycznych.

Eliminowanie oblodzenia

Jeszcze bardziej niebezpieczne od zaśnieżonych ciągów komunikacyjnych są oblodzone chodniki oraz drogi. Tutaj nie trudno o złamanie lub skręcenie, dlatego tak ważne jest niwelowanie skutków oblodzenia. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się piasek bądź sól, choć zastosowanie drugiej jest coraz mniej popularne, którymi posypuje się powierzchnie pokryte lodem – zwłaszcza schody i podjazdy dla wózków. Równie groźne dla ludzi są zwisające sople, których nagłe oderwanie się może być przyczyną poważnego wypadku, chociażby uszczerbku na zdrowiu czy uszkodzenia zaparkowanych pojazdów. W zakresie usług firmy sprzątającej powinno zatem znaleźć się ich usunięcie. Tak kompleksowa oferta pozwoli bowiem zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i ułatwić im funkcjonowanie w okresie zimowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz