Artykuł sponsorowany

Jak dbać o kostkę brukową

Jak dbać o kostkę brukową

Kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy sposób utwardzania nawierzchni na posesji. Cieszy nas nie tylko jej duża funkcjonalność, ale i piękny, estetyczny wygląd. Wybór wzorów i kolorów kostki brukowej jest ogromny. Dzięki niej cały teren wokół budynku zyskuje atrakcyjny wygląd, jednak wystawiona na ciągłe działanie warunków atmosferycznych szybko straci swoje walory. Co zrobić, aby była ozdobą na lata?

Impregnacja kostki

Kostka brukowa jest stale poddawana działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą znacząco pogorszyć jest wygląd. Panuje przekonanie, że wykonana z betonu kostka jest w pełni bezobsługowa, że wystarczy zlecić ułożenie kostki i nie musimy się już niczym więcej przejmować. Po części jest to prawda. Na co dzień nie musimy się  specjalnie o nią troszczyć. Istotne znaczenia ma jednak właściwa konserwacja, systematyczne czyszczenie i usuwanie kłopotliwych plam na bieżąco.

Zanim przejdziemy do metod czyszczenia kostki brukowej, zwróćmy uwagę na to, aby odpowiednio zabezpieczyć kostkę przed zabrudzeniami. Znacznie ułatwi nam to późniejszą pielęgnację. Większość typów kostki brukowej, dostępnej na składach budowlanych, posiada już warstwę impregnacyjną. To bardzo wygodna opcja, warto upewnić się przed zakupem, czy kostka, którą wybraliśmy została w ten sposób zabezpieczona. Jeśli nie, nic straconego. Możemy zaimpregnować ją samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele płynów ochronnych do kostki, nawet takie o dodatkowym nabłyszczającym działaniu. Zanim go zaaplikujemy na całości, sprawdźmy na niewielkim fragmencie kostki, jak się ona zachowa pod jego wpływem. Niektóre środki mogą powodować np. odbarwienia.

Skuteczne czyszczenie

Kostka brukowa najczęściej ulega zabrudzeniu przez kurz, błoto. Po zimie mogą pojawić się na niej pleśnie czy grzyby. Usunięcie tych zanieczyszczeń nie jest trudne. Wystarczy woda  i odrobina płynu do naczyń i twarda szczotka, która dotrzeć we wszystkie szczeliny. Jeśli ta prosta metoda okaże się nieskuteczna, trzeba sięgnąć po bardziej profesjonalny sprzęt - myjkę ciśnieniową. Woda pod silnym strumieniem skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń. Może jednak nie poradzić sobie z tak uporczywymi plamami jak ślady po oleju, które na podjeździe zdarzają się dość często. Aby się ich pozbyć trzeba użyć specjalnych detergentów, odplamiaczy olejowych, które stosuje się miejscowo. Tak jak w przypadku impregnatów, zanim użyjemy środka w widocznym miejscu czy na większej powierzchni, lepiej go przetestować na fragmencie mniej rzucającym się w oczy.

Usuwanie chwastów i osadów roślinnych

Częstym i powracającym problemem w pielęgnacji kostki brukowej są osady pochodzenia roślinnego w postaci mchów, porostów, czy niekiedy grzybów. Powstają w miejscach o dużej wilgotności, zacienionych. Jak skutecznie się ich pozbyć? I tym razem z pomocą przyjdą nam odpowiednie preparaty. Najbardziej skuteczne będą te na bazie kwasów organicznych. Możemy, oczywiście, próbować usunąć je za pomocą myjki, jednak nie zawsze przynosi to wymierne rezultaty. Specjaliści z firmy Budmax, zajmującej się sprzedażą i układaniem kostki brukowej, radzą, aby zachować przy tym ostrożność, aby nie wypłukać spoiwa spomiędzy szczelin w kotce. Stanowczo odradzamy też mechaniczne usuwanie, zeskrobywanie z pomocą ostrych narzędzi. Zniszczymy w ten sposób powierzchnię kostki, która będzie brzydko wyglądały. Usuniemy też przy okazji ochronną warstwę, stworzoną przez impregnat.

Często zdarza się te, że pomiędzy kostką wyrastają chwasty. Warto wyrywać je regularnie ręcznie i nie doprowadzać do ich rozrastania się. Korzenie rozwijające się pod kostką sprawią, że podłoże będzie mniej stabilne i kotka będzie się ruszać i przekrzywiać, co będzie prowadziło do dalszej erozji. Jeśli chwastów jest dużo i pojawiają się bardzo często, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego środka chwastobójczego.

Na koniec ostatnia praktyczna wskazówka. Kupując kostkę brukową, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych sztuk. W przypadku bardzo uporczywej plamy czy ubytków mechanicznych z łatwością wymienimy ją na nową i będziemy mogli nad cieszyć się piękną nawierzchnią na posesji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz