Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Meble ogrodowe z drewna mogą posłużyć nam latami pod warunkiem, że będziemy odpowiednio o nie dbać. Przedstawiamy wskazówki, jak postępować z meblami przed montażem i jak dbać o nie podczas użytkowania. Sprawdź, jak olejować i impregnować drewniane meble ogrodowe oraz jak wyczyścić je z zabrudzeń, pleśni i grzybów. Poznaj sposoby na przechowywanie mebli w czasie zimy.

Strony www Strony www

Jak zadbać o meble ogrodowe przed montażem?

Często drewniane meble ogrodowe wymagają złożenia. Gdy przywieziemy poszczególne części ze sklepu, zanim zabierzemy się do składania, warto chwilę poczekać. Naturalny materiał, jakim jest drewno, łatwo wchłania i oddaje wilgoć. Specjaliści zalecają, by pozostawić przez jakiś czas drewniane elementy w spokoju i dopiero później je zmontować.

Odczekanie zapobiega ewentualnym pęknięciom i wypaczeniom, które mogłyby pojawić się bezpośrednio po złożeniu. Warto pamiętać, że drewno nieustannie pracuje i jest podatne na działanie różnych czynników. By zapobiec pękaniu i krzywieniu się już złożonych mebli, należy zwrócić uwagę na odpowiednie dokręcenie śrub w czasie użytkowania. 

Jak olejować meble ogrodowe z drewna?

Olej dobieramy pod kątem konkretnego gatunku drewna. Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Drewniana powierzchnia przed olejowaniem musi być koniecznie oczyszczona i wysuszona. Olej nakładamy kilka razy wzdłuż słojów. Po nałożeniu ostatniej warstwy należy zaczekać pół godziny i wytrzeć nadmiar oleju.

Olejowanie wykonuje się przede wszystkim w przypadku mebli ogrodowych z drewna egzotycznego. Drewno tekowe nie wymaga już takiego zabiegu, chociaż profilaktycznie można zabezpieczyć powierzchnię przed pojawieniem się białego nalotu. Raz wykonane olejowanie należy powtarzać.

Jak zaimpregnować meble ogrodowe drewniane?

Jeśli zdecydujemy się na meble sosnowe, dębowe, bukowe lub inne z drewna krajowego, nie obejdzie się bez impregnacji. Nawet meble zabezpieczone już przez producenta warto jeszcze samodzielnie zaimpregnować. Nakładamy specjalny preparat, a następnie możemy wykonać olejowanie.

Jak czyścić meble ogrodowe z drewna?

Odpowiednio zabezpieczone meble będą służyć przez długi czas, jednak nawet najlepsze zabezpieczenie nie uchroni mebli przed kurzem czy innymi codziennymi zanieczyszczeniami. Generalnego wyczyszczenia wymagają przede wszystkim meble ogrodowe drewniane, które były przechowywane przez zimę. W tym celu warto wykorzystać specjalne środki lub sięgnąć po rozwór na bazie szarego mydła lub sody oczyszczonej. Po wyczyszczeniu należy drewniane powierzchnie dokładnie naolejować.

Jak pozbyć się pleśni z drewnianych mebli ogrodowych?

Czasami nawet odpowiednia pielęgnacja nie jest w stanie zapobiec zaatakowaniu drewna przez pleśnie i grzyby. Najczęściej można wtedy zauważyć ciemne plamy powstające na powierzchni. Jeżeli samo szorowanie nie pomoże, nie obejdzie się bez wykorzystania papieru ściernego. Powierzchnię należy zeszlifować, a następnie zabezpieczyć za pomocą oleju.

Jak chronić meble ogrodowe zimą?

Meble drewniane należy zabezpieczyć poza sezonem i schować w bezpieczne miejsce. Najlepiej sprawdzi się garaż lub komórka, ponieważ drewno nie lubi wysokich temperatur. Warunki panujące w bardzo suchym miejscu mogłyby doprowadzić do przesuszenia. Miejsce powinno być chłodne, ale nie zbyt wilgotne. Meble drewniane muszą być chronione przed deszczem i mrozem.

Niektórzy w obawie przed zakurzeniem przykrywają drewniane meble folią. To błąd, brak przewiewu to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli chcemy meble przykryć, należy wybierać oddychające materiały, które zapewnią przepływ wilgoci. Dobrze przechowywane meble ogrodowe to gwarancja, że posłużą nam długo.

Poznaj wady i zalety drewnianych mebli ogrodowych.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz