Artykuł sponsorowany

Jak często należy serwisować klimatyzację w samochodzie i dlaczego warto to robić?

Jak często należy serwisować klimatyzację w samochodzie i dlaczego warto to robić?

Większość kierowców nie wyobraża sobie już podróżowania samochodem bez klimatyzacji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Powiew chłodu w upalne dni sprzyja bowiem koncentracji i poprawia komfort podczas podróży. Warto jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, nawet jeśli system działa bez zarzutu. O tym, dlaczego warto to robić i jak często, przeczytasz w artykule.

Jak często przeprowadzać serwis klimatyzacji samochodowej?

Nawet z pozoru sprawna klimatyzacja powinna być serwisowana minimum raz w roku. W tej materii najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu samochodowego, jak np. MWM Carmaster z Kielc, który wykona powierzone prace sprawnie i rzetelnie. Standardowa usługa polega na podłączeniu automatycznego urządzenia do obsługi klimatyzacji. Taki zabieg pozwala usunąć stary czynnik chłodzący, olej i nagromadzoną wilgoć. W następnej kolejności mechanik uzupełnia układ świeżym czynnikiem i olejem, zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego modelu samochodu. Dzięki temu układ będzie funkcjonował w pełni prawidłowo przez kolejny sezon.

Konsekwencje nieserwisowania klimatyzacji

Wilgotne środowisko, jakie panuje w systemie chłodniczym, sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Przekładając serwis klimatyzacji na bliżej nieokreślony termin, można więc negatywnie wpłynąć na komfort jazdy oraz na własne zdrowie. Każdorazowe włączenie nieoczyszczonej klimatyzacji powoduje, że mikroby rozpylone w kabinie są wdychane przez kierowców i współpasażerów, a to już prosta droga do pojawienia się objawów grypopodobnych, zaczerwienienia oczu czy podrażnienia skóry. Kierowcy, którzy nie będą pamiętać o regularnej konserwacji, muszą także liczyć się z występowaniem nawracających problemów technicznych. W wilgotnym środowisku będą bowiem zachodzić procesy gnilne, które przyczynią się do pojawienia się usterek poszczególnych elementów w obrębie układu chłodniczego. Objawy, które najczęściej sugerują konieczność zlecenia naprawy klimatyzacji to między innymi nieprzyjemny zapach stęchlizny i brak efektu chłodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz