Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie przechowywać leki

Jak bezpiecznie przechowywać leki

Masz zorganizowaną przestrzeń w łazience, kuchni, a nawet garderobie? Na pewno cenisz sobie to, że każda z rzeczy ma swoje miejsce w Twoim domu. A gdzie przechowujesz leki? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że jest to specjalna grupa produktów, która powinna mieć starannie dobrane miejsce? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, by w odpowiedni sposób składować lekarstwa.

Łazienka i kuchnia nie dla leków

Najważniejszy jest wybór stałego, specjalnie przeznaczonego miejsca na zorganizowanie domowej apteczki. Z pomieszczeń na bezpieczne przechowywanie leków należy wykluczyć łazienkę i kuchnię, ponieważ jest tam zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz nieodpowiednia temperatura. Warto pamiętać także o tym, że apteczka nie może być umieszczona w szafce, w której znajdują się artykuły spożywcze czy rożnego rodzaju substancje toksyczne. Natomiast, gdy w domu są dzieci, najlepiej będzie przechowywać lekarstwa w szafce zamykanej na klucz. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze byłoby trzymać apteczkę w miejscu poza zasięgiem dzieci, np. na wysokości.

Wybór odpowiedniego miejsca

Warto wiedzieć, że lekarstwa powinny być przechowywane w sposób zalecany przez producenta. Informację o tym zawsze znajdziemy w dołączonej do opakowania ulotce. Dla większości z nich polecane są miejsca suche, chłodne i zacienione. Bezpieczne przechowywanie leków będzie gwarancją zachowania ich trwałości i jakości. Pamiętaj również o tym, że medykamenty nie powinny być przechowywane w hermetycznych czy szczelnie zamkniętych pudełkach. Najlepszym miejscem dla nich będzie specjalnie wydzielona szafka, która zapewnia dopływ powietrza.

Organizacja domowej apteczki

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na przechowywanie domowej apteczki, przyszedł czas na jej organizację, tzn. umieszczenie leków w taki sposób, aby lekarstwa zostały posegregowane. Zaleca się:

  • podzielić lekarstwa na grupy w zależności od ich zastosowania, np. osobno ułożyć w przegródkach leki przeciwbólowe, na przeziębienie, środki tj. bandaże, plastry z opatrunkiem oraz wydzielić miejsce na lekarstwa, które są stale zażywane;
  • przechowywanie lekarstw w oryginalnych opakowaniach – są na nich umieszczone informacje odnośnie zalecanego stosowania;
  • kontrolowanie dat ważności lekarstw, aby uniknąć sytuacji, że w apteczce znajdują się leki przeterminowane;
  • trzymać w apteczce tylko te środki (m.in. leki czy opatrunki), których zastosowanie jest znane.

W sytuacji, gdy musisz zorganizować apteczkę na wyjazd, zdecyduj się na wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonych kasetek, w których można umieścić tabletki w odpowiednich porcjach na rano, popołudnie i wieczór. 

Jak dodaje specjalista z firmy Medipak: zarówno każde wykonywane przez nas pudełko na leki, jak i torba do insulin cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Stawiamy na jakość produktów, bazując na surowcach najwyższej jakości, dlatego możecie Państwo liczyć na solidny wyrób, który będzie Wam służyć przez lata.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz