Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie holować zepsuty samochód?

Jak bezpiecznie holować zepsuty samochód?

Usterki w samochodach mają to do siebie, że zdarzają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy – często dzieje się to w trasie. Na drodze może nam się przydarzyć kolizja, awaria skrzyni biegów czy też brak paliwa. Często nie jesteśmy na takie zdarzenie przygotowani, a wystarczy mieć w telefonie zapisany numer kontaktowy do pomocy drogowej. O czym jeszcze warto pamiętać?

Kiedy wzywać pomoc drogową?

Pytanie to może wydawać się banalne, ale jest ono jak najbardziej uzasadnione. W sytuacji, gdy zostaliśmy unieruchomieni w pobliżu naszego domu, w okolicy, którą dobrze znamy, możemy skorzystać z uprzejmości innego kierowcy, który pomoże nam dostać się do najbliższego warsztatu samochodowego za pomocą linki holowniczej. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdy jesteśmy daleko od miejsca zamieszkania. W takim przypadku najbezpieczniej będzie wezwać pomoc drogową, która oferuje autoholowanie. W Internecie możemy bez trudu sprawdzić, jaki serwis działa w okolicy, w której utknęliśmy. Kierowcy, którym awaria przytrafiła się na terenie Torunia i okolic mogą skorzystać z usług serwisu Celmer Auto-Moto. Samo zgłoszenie jednak nie wystarczy. Co jeszcze należy zrobić, zanim holownik przyjedzie na miejsce?

Jeśli przyczyną unieruchomienia pojazdu na drodze jest kolizja, najpierw musimy skupić się na wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji z jej pozostałymi uczestnikami. W przypadku uznania zdarzenia za niegroźne wystarczy spisanie porozumienia oraz udokumentowanie powstałych szkód. Policja wzywana jest, jeśli kierowcy nie rozwiążą sprawy polubownie. Wyjaśnienie okoliczności wypadku z udziałem służb może jednak zająć dużo czasu, dlatego po pomoc drogową powinniśmy dzwonić, dopiero gdy wszystko zostanie ustalone i będziemy mogli opuścić miejsce zdarzenia. Inaczej ryzykujemy, że holownik czekający na nasze auto na miejscu wypadku nie będzie mógł w tym czasie pomóc innemu potrzebującemu kierowcy.

Zasady bezpiecznego holowania

Wiele awarii na drodze przytrafia się kierowcom w znanej im okolicy. W takich sytuacjach często zamiast wezwania pomocy drogowej wybierają oni holowanie. Jak już wspomnieliśmy, to skuteczne rozwiązanie, jeśli chcemy się dostać do najbliższego warsztatu, gdzie natychmiast zlecimy naprawę samochodu. Pamiętać należy jednak, że holowanie nie jest łatwe i podczas jego wykonywania należy przestrzegać przepisów prawa drogowego. Ważne jest też ustalenie, kto będzie manewrował pojazdem holowanym. To trudniejsze niż holowanie, dlatego najlepiej, jeśli zajmie się tym bardziej doświadczony kierowca. Ponadto potrzebna będzie komunikacja między pojazdami, na przykład za pośrednictwem rozmowy telefonicznej przy użyciu zestawu samochodowego.

Podczas holowania pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach.

  • Lina holownicza powinna mieć długość 4-6 m oraz być oznaczona białymi i czerwonymi pasami lub żółtą chorągiewką na środku liny.
  • Podczas holowania lina musi być przez cały czas naprężona.
  • Maksymalna prędkość podczas holowania wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h w terenie niezabudowanym.
  • Pojazd holowany musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym umieszczonym z tyłu po lewej stronie w widocznym miejscu.
  • Konieczne jest używanie świateł mijania lub pozycyjnych w przypadku złej pogody.

Nie zawsze jednak nawet w pobliżu miejsca zamieszkania możemy korzystać z holowania samochodu. Jeżeli uszkodzenie dotyczy na przykład układu hamulcowego czy innej podobnej usterki, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej niezależnie od tego, jak blisko domu jesteśmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz