Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie czyścić futra naturalne?

Jak bezpiecznie czyścić futra naturalne?

Choć futro naturalne należy do jednych z najbardziej eleganckich okryć wierzchnich, to utrzymanie go w nienagannym stanie nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Niepoprawna pielęgnacja może je jednak zniszczyć. Oczywiście, najbezpieczniej jest zlecać ich czyszczenie profesjonalistom, jednak bieżące usuwanie drobnych, codziennych zanieczyszczeń może znacznie przedłużyć ich trwałość.

Unikaj wody i ciepła

Woda bardzo negatywnie wpływa na futro, dlatego nie należy go prać w pralce ani korzystać z żadnych środków chemicznych stosowanych do prania zwykłych ubrań – odpowiednie będą jedynie te na bazie tłuszczów. Z tego samego względu należy unikać noszenia go w czasie deszczu. Jeśli jednak futro ulegnie zamoczeniu, powinno się je dokładnie wytrzepać i wytrzeć suchą szmatką (nigdy pod włos!). Po wyschnięciu dobrze jest je ponownie wytrzepać, a następnie delikatnie przeczesać grzebieniem o długich, rzadkich i ostrych zębach. Nie wolno także wieszać futra w ciepłym miejscu, prasować żelazkiem ani wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować nieodwracalne odbarwienia i zniszczyć włos.

Na drobne zabrudzenia – talk, otręby pszenne i benzyna

Aby zabezpieczyć futro przed zabrudzeniem, warto je przetrzeć oliwą z oliwek lub terpentyną. Jeśli jednak zabrudzenia już powstały, to do ich usunięcia z jasnych futer bardzo dobrze się sprawdzi puder dla dzieci lub talk – te produkty nanosi się na zabrudzony fragment i wciera, a nadmiar usuwa poprzez wyczesanie go miękką szczotką w kierunku układania się włosia. Przy ciemnych futrach można postąpić analogicznie, używając do tego otrąb pszennych, podgrzanych wcześniej w piekarniku do około 40°C. Po tych zabiegach futro należy dokładnie wywietrzyć.

Sposoby na kołnierze i rękawy

Szczególnie narażone na zabrudzenia są kołnierz i rękawy. Eksperci z firmy Interleder podkreślają, że jasne futra można – poza wspomnianymi wyżej metodami - czyścić również magnezją, czyli mieszaniną utleniacza ze sproszkowanym magnezem, łatwo dostępną w sklepach z artykułami sportowymi. Podobną funkcję spełni również benzyna ekstrakcyjna, jednak tu kluczowe jest dokładne wywietrzenie futra, aby nie pozostał na nim jej zapach. Do ciemnych futer sprawdzi się lekko podgrzany piasek roztarty na zabrudzonych powierzchniach.

Pamiętaj, aby nie zaniedbywać pielęgnacji futra, ponieważ – dzięki dobrej konserwacji – może ono służyć przez wiele lat. W przypadku większych zabrudzeń warto je oddać w ręce specjalistów, którzy w bezpieczny sposób przywrócą mu blask.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz