Artykuł sponsorowany

Izolacje zimnochronne i ciepłochronne, a tradycyjne izolacje termiczne - podobieństwa i różnice

Izolacje zimnochronne i ciepłochronne, a tradycyjne izolacje termiczne - podobieństwa i różnice

Mówiąc o izolacjach termicznych, najczęściej myślimy o zabezpieczeniach ciepłochronnych. Tymczasem ważne miejsce w dziedzinie izolacji przemysłowych zajmują także instalacje zimnochronne, stosowane m.in. w petrochemii oraz w branży klimatyzacyjnej i chłodniczej. Jakie materiały wykorzystuje się do budowy takich izolacji i czym współczesne rozwiązania różnią się od tych bardziej tradycyjnych?

Izolacje przemysłowe stosowane są w najrozmaitszych instalacjach, gdzie konieczne jest zapewnienie temperatury czy ograniczenie strat ciepła. W urządzeniach służących wytwarzaniu i przesyłowi ciepła, izolacje pozwalają na oszczędność energii, a dodatkowo pozwalają na bezpieczną ich obsługę, chroniąc przed poparzeniem.

Nowoczesne izolacje ciepło- i zimnochronne

Jak wspomnieliśmy we wstępie, izolacje przemysłowe najczęściej zapobiegają oddawaniu ciepła  z rozmaitych urządzeń i instalacji do otoczenia. W takim przypadku mówimy właśnie o izolacjach ciepłochronnych. W przemyśle możemy jednak spotkać się również z procesami, w których wymagane jest utrzymywanie bardzo niskich temperatur – w takich sytuacjach wskazane jest tworzenie instalacji zimnochronnych.

O tym, jaki rodzaj izolacji należy zastosować w danym miejscu decyduje wiele złożonych czynników, które możemy podzielić na 3 najważniejsze grupy: cieplne, techniczne oraz technologiczne i ekonomiczne.

Bez względu na to, czy planujemy montaż izolacji ciepłochronnej czy zimnochronnej, będzie ona musiała zapewniać odpowiednią efektywność cieplną (na którą przekładać się będzie rodzaj materiału, a głównie jego współczynnik przenikania ciepła), stabilność właściwości cieplnych (a więc trwałość warstwy izolacyjnej), odporność na wilgoć i wahania temperatur.

Specjaliści firmy IzoSerwis, do budowy przemysłowych izolacji ciepłochronnych najczęściej wykorzystują maty, otuliny oraz płyty z rozmaitych gatunków wełny mineralnej, a zatem materiały włókniste oraz materiały krzemianowe, o jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowych.

Prawidłowe działanie izolacji jest możliwe wyłącznie pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniej ochrony przed wilgocią i działaniem czynników mechanicznych, stąd konieczność wykonywania płaszczy ochronnych, zwłaszcza na izolacjach zimnochronnych. Takie zabezpieczenia  budowane są z rozmaitych rodzajów blach ocynkowanych, powlekanych, aluminiowych itd.

Problemy tradycyjnych izolacji termicznych

Olbrzymim problemem polskiej energetyki i przesyłu jest bardzo słaby stan techniczny lub nawet całkowity brak izolacji ciepło- i zimnochronnych na istniejących już od dawna instalacjach (bądź ich fragmentach). Wykorzystanie niskiej jakości materiałów oraz wynikająca z pozornej oszczędności niewystarczająca grubość właściwej warstwy izolacyjnej – to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Najbardziej newralgicznym punktem każdej takiej izolacji są miejsca połączeń poszczególnych elementów, gdzie często powstają mostki termiczne, a także niestaranne izolacje armatury. Wykonywane naprędce i często bez jakiegokolwiek planu izolacje okazują się wielkim źródłem strat dla przedsiębiorstw, nic więc dziwnego, że inwestycja w termomodernizację jest jednym z najlepszym sposobów poprawy sytuacji ekonomicznej zakładów z branży ciepłowniczej i energetycznej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz