Artykuł sponsorowany

Istota badań geotechnicznych przed zakupem działki - Geosolum Usługi Geologiczne

Istota badań geotechnicznych przed zakupem działki - Geosolum Usługi Geologiczne

Niejednokrotnie zdarza się, że już przy samym kupnie działki budowlanej, oczyma wyobraźni widzimy usytuowany na niej dom. Nie ma jednak co się dziwić. Własne cztery kąty to bowiem dla wielu osób najważniejsza decyzja w życiu. Zanim jednak ruszą pracę, najpierw trzeba dokonać oceny przydatności terenu do realizacji inwestycji. Mowa tu o specjalistycznych badaniach geotechnicznych, które mają na celu m.in. wskazanie głębokości poszczególnych warstw gleby, a także poziomu wód gruntowych.

Problematyczne podłoże

Nie ulega wątpliwości, że podejmując decyzję o zakupie określonej działki budowlanej, w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy jej cenę, lokalizację oraz powierzchnię. Na pomyślność inwestycji wpływają również jednak warunki geologiczne obszaru, lecz zwykle nie uznajemy ich jako czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla obiektu. Chcąc uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek, a także znacznie ułatwić dobranie parametrów konstrukcyjnych obiektu, należy zwrócić się do fachowców o przeprowadzenie badań gruntu. Wysoki poziom usług w tym zakresie gwarantuje firma Geosolum Usługi Geologiczne z Bochni, w województwie małopolskim. Założycielem firmy jest Mateusz Rachwalski - geolog z wieloletnim doświadczeniem, który współpracował z Klientami krajowymi. Geosolum specjalizuje się w geotechnicznej obsłudze inwestycji: przeprowadza sondowanie geotechniczne, badania nośności gruntu. Firma oferuje weryfikację jakości oraz ilości poszczególnych warstw ziemi, sprawdza, na jakie odkształcenia jest odporny teren objęty inwestycją, a także zajmuje się przygotowaniem opinii i badań hydrogeologicznych oraz nadzorem nad realizacją dalszych etapów robót budowlanych.

Rola badań geotechnicznych

Dokumentacja geotechniczna składa się z części graficznej oraz opisowej, w której to można odnaleźć liczne zalecenia, zapewniające bezpieczną budowę domu i jego bezproblemową  eksploatację. Wskazówki dotyczą, chociażby zalecanego rodzaju fundamentów bądź sposobów ochrony inwestycji przed wodami gruntowymi, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy podpiwniczenie. Opinia geotechniczna podpowiada ponadto, w jaki sposób wykonać system odwadniający działki, niezwykle istotny przy stwierdzeniu wysokiego zwierciadła wód i jego wahań okresowych. Część opisowa to także podane orientacyjnie obliczenia nośności gruntu, a także wskazanie głębokości oraz grubości jego poszczególnych warstw, z uwzględnieniem takich parametrów, jak zagęszczenie, plastyczność czy wilgotność.

Ignorowanie zaleceń geologicznych może przynieść poważne konsekwencje. Niedostosowanie projektu obiektu do głębokości wód gruntowych i specyfiki gruntu w znacznym stopniu spowolni realizację inwestycji, generując jednocześnie większe koszty. Rezygnacja z odpowiednich działań w licznych przypadkach powoduje pękanie ścian bądź sufitów, a przy mocno problematycznym podłożu przyczynia się do utraty stabilności domu. Jeszcze kilka lat temu korzystanie z usług geologów w celu badania gruntu było w pełni dobrowolne. Od 2012 r. jest to już jednak obowiązek inwestorów, a nieposiadanie opinii specjalistów oznacza brak zgody na budowę.

Przebieg badania geotechnicznego

W przypadku badań geotechnicznych dotyczących jednorodzinnych obiektów mieszkalnych używa się metody udarowej-obrotowej. Aby wykonać otwory w gruncie, specjaliści wykorzystują wiertło hydrauliczne, które to zwykle osadzone jest na podwoziu pojazdu. Dzięki temu można bowiem bez trudu dotrzeć na działkę w znacznym oddaleniu od ciągów komunikacyjnych. Przeprowadzenie badań ciężko sobie wyobrazić również bez narzędzi pomocniczych, w tym wprowadzanych w odwiert sond statycznych. Ich zadanie stanowi analiza gruntu z zastosowaniem stożka elektronicznego lub mechanicznego.

Chcąc określić rzeczywisty stan gruntu, zaleca się wykonanie co najmniej trzech odwiertów. Ich głębokość nie powinna być zaś mniejsza niż dwa metry od przewidzianego poziomu posadowienia fundamentów obiektu. Warto nadmienić, iż odwierty mogą dochodzić nawet do sześciu metrów kwadratowych. Chociaż prace nie trwają długo, na same wyniki ekspertyzy należy trochę poczekać. W większości przypadków, dokumentacja geotechniczna wydawana jest w ciągu kilkunastu dni, pozwalając inwestorom na podjęcie kluczowych decyzji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz